Na nespokojenost s platy lékařů nemocnic bude v pátek na Masarykově náměstí upozorňovat speciálně označené vozidlo. Akce se uskuteční v souvislosti s výzvou „Děkujeme, odcházíme!“

„Měli by přijet ve 12.20 a ve 14 hodin potom zavítat do nemocnice,“ sdělil doktor Jan Vileta, zastupující šéf (jiný není) lékařského odborového klubu Nemocnice Rokycany, a. s. „Organizátoři výzvy chtějí veřejnosti vysvětlit, že nejde o akci zaměřenou proti lidem, ale za podmínek, které jsou nastavené pro lékaře v nemocnicích, že pracovat nechtějí,“ dodal.

„Průměrný lékařský plat v běžných nemocnicích, bez stovek hodin odsloužených služeb, neodpovídá našemu vzdělání ani riziku. A ty služby nejsou žádnou výhodou, ale provozní nutností. Rodiny tím trpí a v nás se hromadí únava a nevyspání, což pro výkon profese není dobré. V soukromé sféře či praktičtí lékaři mají podmínky neskonale výhodnější, proto ty naše odchody,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z místních doktorů.

Kolik výpovědí hrozí v Rokycanech, vedení nemocnice neví. „Zatím je klid. Nechci říci, že lékaři nám neodejdou, když budou mít kam. Zatím ale výpovědi nemám,“ uvedla ředitelka Hana Perková. Pokud jde o předchozí odchody kolegů, konstatovala, že zatím důvodem bylo vždy přesídlení celých rodin.

Nakolik se lékařský personál nemocnic s uvedenou výzvou ztotožní, se uvidí ke konci roku. K poslednímu prosinci by se totiž v souvislosti s ní výpovědi měly podávat. Tím, vzhledem k výpovědní lhůtě, by v lednu a únoru provoz v nemocnicích republiky ještě neměl být nijak zasažený. Otázkou je, jak od března.

„Pokud by z malých nemocnic odešel jeden či dva lékaři, představovalo by to pro chod oddělení značný problém. Kromě toho zdravotní pojišťovny, když odborná erudice lékařů nebude zajištěna, nenasmlouvají kódy s odděleními,“ dodal primář Vileta. Sám na odchod nepomýšlí. Obavy z toho, aby neodešli někteří zkušení lékaři s atestacemi, ale neskrývá. Za ty by se rovnocenná náhrada těžko hledala.