Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odkladů docházky přibývá

Rokycansko - Psychologové i pedagogové se shodují, u dětí je nejčastější příčinou nezralost.

10.2.2011
SDÍLEJ:

Silvie Janovcová (na snímku) pracuje v Pedagogicko– psychologické poradně v Rokycanech jako speciální pedagožka. Náplní její práce jsou, mimo jiné, také takzvaná screeningová šetření. Foto: Deník/ Petr Bernard

Povinná školní docházka je zákonem stanovena od šestého roku dítěte. Ne každá ratolest je ale na nástup do školních lavic připravená. Statistiky z posledních několika let hovoří jasně – odkladů přibývá.

Na Rokycansku už ve většině škol zápisy do prvních tříd proběhly. Některé výsledky jsou až znepokojující. „Letos přišlo k zápisu dvaatřicet dětí. Z toho jich bylo zatím přijato osmnáct,“ sdělila Jaroslava Auterská, ředitelka stupenské základní školy. Zbylých čtrnáct předškoláků buďto dostalo odklad nebo čeká na vyjádření pedagogicko – psychologické poradny. Také Rostislav Judl, ředitel Základní školy Mirošov, prozradil počet nových žáků: „Z celkových třiceti uspělo dvacet dva dětí.“ Kromě toho se na zmiňované stupenské vzdělávací instituci letos setkali s fenoménem. „První třída by se měla skládat z patnácti děvčat a pouze ze tří chlapců,“ upozornila na neobvyklost Auterská.

Pokud děti u zápisu neprojevily dostatečnou zralost, měly by společně s rodiči navštívit pedagogicko – psychologickou poradnu.
Na danou problematiku jsme se zeptali Květy Čapkové, ředitelky poradny v Rokycanech. „Nejčastější příčinou odkladů bývá nezralost ve třech oblastech, pracovní, percepční a sociální,“ začala výklad Čapková. „Takové dítě se nesoustředí při vyučování, nedokončuje úkoly, nemá vyzrálé zrakové a sluchové vnímání, které je třeba k nácviku čtení a psaní. Sociálně bývá nezralé, pokud obtížně navazuje vztahy s vrstevníky i autoritami.
V posledních letech přibývá vad řeči u dětí, které mají souvislost s nevyzrálou percepcí, a tudíž i s obtížemi při nácviku čtení a psaní,“ zevrubně vysvětlila Čapková.

Pedagogové i poradci se setkávají s dvěma nejčastějšími jevy: Rodiče nechávají ratolesti doma, ačkoli jsou na školních docházku už připravené, takzvaně jim prodlužují mládí. Na druhé straně existují rodiče, jež neberou rady odborníků v potaz a bezpodmínečně vyžadují jejich nástup do první třídy.

„Pokud rodiče pošlou nezralé dítě do školy, mohou u něj zapříčinit demotivaci pro školní práci, nebo ho vystaví stresové situaci,“ varuje Čapková. „Přítomnost nezralého dítěte ve škole komplikuje také práci učitele. S obtížemi se pak potýkají i samotní rodiče. Abychom předešli zařazení nezralého dítěte do školy, provádíme ve všech mateřských školách screeningové šetření za účelem předejít neúspěchu těchto dětí v první třídě. Je prevencí poruch učení i chování,“ uzavřela ředitelka.

Autor: Klára Mrázová

10.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Špejbl’s Helprs se vrátili do Starých lázní

AC/DC Špejbls Helprs zamíří v sobotu večer do Volduch

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Rokycany byly v Tachově bez nároku

Rokycany – Vedoucí tým krajského přeboru nedal šanci exdiviznímu FC a navýšil už tak suverénní náskok.

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení