Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olympijské klání se týkalo němčiny

Rokycansko – Olympijské znalostní klání žáků našeho okresu pokračuje. Včera byla v Domě dětí a mládeže v Rokycanech na řadě němčina. Pouze pět škol ale vyslalo své zástupce, aby se v rámci ní utkali.

9.2.2012
SDÍLEJ:

Mezi žáky 8. a 9. tříd základních škol okresu a jejich vrstevníky z gymnázia, kteří se včera zapojili do soutěže z německého jazyka, patřili také Kristina Sudová, Dominika Matějovcová, Vojtěch Tluček a David Stáňa. Foto: Deník/ Božena Šopejstalová

„Při dvou, někde třech, hodinách němčiny týdně není lehké děti na takovouto akci v cizím jazyce připravit. Vyžaduje si to spoustu práce navíc, a to jak pro žáka, který jde soutěžit, tak samozřejmě učitele,“ objasňovala předsedkyně poroty Helena Moulisová (ZŠ Čechova).
Kluci a děvčata byli rozděleni do dvou kategorií.
V mladší se utkalo devět ´němčinářů´ ze 6. a 7. třídy devítiletek ve Strašicích, Oseku, dále z rokycanské ZŠ Čechova a také věkově jim odpovídající studenti gymnázia.

Gymnazisté měli své zastoupení i ve starší kategorii. Mezi desítkou žáků, kteří se
v této skupině střetli, nechyběla opět ZŠ Osek. Navíc osmáky a deváťáky vyslala škola Stupno a rokycanská devítiletka TGM.

V obou kategoriích se soutěžící museli vypořádat s částí poslechovou, na jejímž základě plnili další úkoly. „Nejtěžší asi bylo u zadání Dovolená z vyslechnutých ukázek doplnit, co na ní lidé chtějí dělat,“ mínil Miroslav Sochor ze ZŠ Čechova a stejného názoru byla i Strašičanka Aneta Hirmanová či Adam Lovas z té- že ZŠ. Naproti tomu jejich soupeřka Lucka Hronová z gymnázia uvedla: „Nejlehčí pro mě asi bylo na základě vyslechnutých rozhovorů v uvedeném seznamu podtrhnout,
o jakých aktivitách se mluvilo.“ „Cestovní klub je jakoby nabízel,“ dodal Tomáš Kroupa, „a my z poslechu muse- 
li ze slov uvedených v zadání vybrat správná.“

Po absolvování první části David Stáňa (gymnázium) hodnotil: „Bylo to lehké.“ Kolega Vojtěch Tluček vysvětloval, že jako nejnáročnější mu připadalo soustředit se na přehrávané ukázky a pak odpovídat. „Vždycky se po nás chtělo, abychom dali do kontextu, zda to, co je v textu před námi uvedené, odpovídá vyslechnutému,“ konstatovala Kristina Sudová (gymnázium) a doplnila: „Nebylo by to těžké, ale poslední ukázka byla špatně srozumitelná.“
„Žáci museli dost zapojit i logiku. V rozhovoru například nebylo jasně řečené, že si jeho aktéři danou věc chtějí koupit, ale informace uvedená na počátku je k tomu směrovala,“ informovala za porotu Eva Slavíková (TGM). „Museli tedy od počátku naslouchat pozorně. Ukázka se pak opakovala jen jednou. Kdo preferuje tištěný text, anebo má trochu problém se sluchem, mohl být poněkud v nevýhodě,“ mínila další porotkyně Marie Šamanová (gymnázium) a souhlasila i poslední z hodnotitelského čtyřlístku Růžena Brožová (Osek).

Více přímo v Deníku.

Autor: Božena Šopejstalová

9.2.2012
SDÍLEJ:
KLUCI ZE ZŠ JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ (černé dresy) vyhráli včera okresní finále ZŠ v házené. V semifinále zdolali vrstevníky  z  devítiletky TGM (v modrém) 5:4.

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Házenkáři učinili z poháru s Duklou parádní podívanou

Rokycany – Třetí kolo Českého poháru se v úterním večeru proměnilo v obrovský svátek házené!

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Břasy - Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou a poté z rukou starosty Miroslava Kroce převzal dárek v podobě regionálních potravin a výrobků. 

FOTO: Doprava láká

Mirošov - TřeŤáci z mirošovské devítiletky vyrazili ve středu dopoledne na dopravní hřiště v Rokycanech. Kluci a holky si vyzkoušeli jak samotnou jízdu na kole nebo koloběžce, tak i své znalosti v učebně.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení