„Nedalo se otálet, stav komunikace byl kritický. V ulici jsou navíc problémy s kanalizací a vodou, předělat se musí i rozvody plynu,“ infor– moval starosta Jan Baloun.

O tuto veřejnou zakázku byl velký zájem, komise vybírala z osmnácti nabídek. Nakonec nejlépe uspěla firma Strabag, a.s. Její nabídka, i přes veškeré očekávané problémy, třeba s kanalizací, byla nejnižší. Troufá si rekonstrukci zvládnout za 41 086 114 Kč (bez DPH). „Nabídli nejnižší cenu,“ potvrdil místostarosta Jaroslav Mráz. „K navýšení ceny může teď dojít jedině v případě vypořádávání se s neočekávanými problémy,“ ujistil. Druhá a třetí společnost v pořadí nabízely zhotovení zakázky za 41 505 760 a 43 786 982 Kč.

Rekonstrukce zmíněné komunikace, řadící se mezi klíčové v Rokycanech, začne už v pondělí a práce mají trvat až do srpna příštího roku. „V rámci opravy vzniknou nové parkovací zálivy, přínosem bude pruh pro cyklisty, dojde k zúžení místní komunikace, opravě veřejného osvětlení, kanalizace, vodovodu, sadovým úpravám a na křižovatce ulic Boženy Němcové a Štáhlavské vyroste čtvrtá kruhová křižovatka ve městě,“ vypočítával práce mluvčí radnice Jan Engler. Dodal, že vedle zmíněných změn plynárny zároveň provedou rekonstrukci plynovodu. Jednat se ale bude o samostatnou investiční akci.

Vzhledem k velikému objemu bude dění rozdělené do čtyř etap. První úsek je vymezený křižovatkami ulice Boženy Němcové se Zeyerovou a z druhé strany Družstevní. Komunikace bude uzavřena vždy v jednom směru. Řidiči jedoucí z Hrádku mohou do ulice Boženy Němcové zahnout. Na Hrádek se ale dostanou tak, že z ulice B. Němcové předčasně uhnou do Barákovy, která bude rovněž jednosměrná.

Opravy druhého úseku ohraničuje křížení ulice B. Němcové se Štáhlavskou na straně jedné a na druhé se Žižkovou. Na tomto místě navíc od půli července začne výstavba okružní křižovatky, spojená s rekonstrukcí nynějšího mostu.

Ještě tento rok má být zahájena a rovněž dokončena také třetí fáze rekonstrukce. Je definovaná přetnutím ulice B. Němcové kolmou Družstevní na konci jednom a na opačném Kotelskou.

Naposledy přijde na řadu část opravované trasy ohraničená křižovatkami s Kotelskou a Žižkovou.