„Dosavadní ceny jsou vysoké,“ řekl místostarosta Jaroslav Mráz. Podle Milana Ševčíka z rokycanské realitní kanceláře ale záměr ceny nesrazí. „Metr čtvereční bude pořád stát tisíc korun, u zasíťovaného pozemku kolem 1300 korun. Lidé budou dál raději stavět v Rokycanech než na venkově a v okresním městě je po parcelách vyloženě hlad. Navíc na venkově často zablokoval výstavbu stavební zákon,“ konstatoval Ševčík.

Podle Mráze parcely na Oseckém vrchu bez sítí nezůstanou. „Převážná část pozemků patří soukromému majiteli, deset z nich má město. V poměru ploch se nám nabízí žádat o dotace na sítě,“ řekl Mráz, podle kterého je nejdříve třeba změnit část územního plánu a pak investovat zhruba 15 milionů korun.

O tyto parcely se podle něj lidé zajímají už nyní. „Město zájemce o své parcely neshání. Pokud s tím budou souhlasit zastupitelé, použili bychom je jako majetkoprávní vyrovnání při směnách nemovitostí, které bude třeba uskutečnit,“ dodal Mráz, který má právě dnes odpoledne schůzku na téma výstavby na Oseckém vrchu.

Tuto klidnou lokalitu si už před lety vybrali pro stavbu hvězdárny astronomové. Ti z myšlenky výstavby v sousedství nadšeni nejsou. „Situace už ale dobrá není. Záleží na veřejném osvětlení a na tom, zda se bude svítit v zahradách,“ řekla Vladimíra Lukešová.