Na návsi si dali o víkendu dostaveníčko patrioti obou vesnic i ti přespolní, které přilákal atraktivní scénář. Obsahoval produkci dětské kapely Trilobiti a na pódiu ji pak vystřídaly Maryšky, skupina ze sousedního Rakovnicka. Hudební doprovod zajišťovala během odpoledne také Strašická Pohodovka a pro ty nejmenší bylo přichystané loutkové představení v bývalé škole.

Sousedé si poklábosili, přivítali bývalé spoluobčany a postaráno bylo o jejich žaludky. V podvečer došlo na losování tomboly a ve finále se ujal diskotéky Petr Harry Lébr! Populární projekt se v malé obci ujal a čtvrtstoletí jeho existence je pádným důkazem.

Pětadvacátý ročník Ostroveckých slavností

Obě obce jsou řízené z jednoho úřadu. Osídlené domorodci, ale pozadu nezůstávají ani chataři. Pod Lhotku spadá osmdesát a pod Ostrovec až sto třicet rekreačních objektů postavených převážně v malebném údolí Zbirožského potoka. Při toulkách po severním cípu Rokycanska se určitě vyplatí prohlédnout si unikátní soustavu čtyř mlýnů, kterou tvoří Zímův roubený klepáč (starý 400 let), Němcův (poslední zmínka z roku 1600, od roku 1970 zde vyrábí elektrický proud Francisova horizontální turbína o výkonu 9 kW), Kalousův (z roku 1860, původně se zde vyráběla mouka) a Jankovský mlýn (v roce 1714 patřil mlýn ke zbirožskému panství, před tím Podmoklům v křivoklátském panství).

Nikoliv náhodou si krajinu oblíbili i filmaři. Střípky z Ostrovce a Lhotky najdete například ve filmu Počkej až zhasnu z roku 2002 či v seriálu Ranč U Zelené sedmy, který se natáčel v prostředí ostrovecké Hájenky o dva roky dříve. Z doby nejbližší můžeme uvést seriál Náves, který se v roce 2006 zatoulal se svojí kamerou do Kalousova mlýna.