„Při průzkumu názoru na tuto otázku až na jeden případ zazněla kladná stanoviska. Nechali jsme tedy zpracovat studii a poté projektovou dokumentaci. Teď, čtrnáctého, jsme znovu svolali setkání občanů obou obcí, abychom vybrali tu nejvýkonnější ze současných druhů čistíren odpadních vod,“ sdělil starosta Václav Vozák, „lidem jde o kvalitu vody, která ji opouští.“

Proto ještě těsně před zadáním žádosti o stavební povolení panovaly zmíněné dohady. Také kroky k zadání výběrového řízení jsou už předpřipravené. „Víme, že je třeba postupovat rychle, dokud je šance získat dotaci. Z vlastního bychom kanalizaci těžko zajišťovali a podmínky se určitě zpřísní,“ míní starosta. Vzhledem k tomu, že obě obce už mají letitou historii, málokde je vlastní čistička. „Jsou tu většinou staré jímky, které je třeba nechat vyvážet. Není to jednoduché, zbirožská čistírna nepřijímá, proto speciální cisterny musí až do Rokycan,“ dodal Vozák.

V obou částech spojeného celku žije zhruba stovka lidí, další jsou na mlýnech a pak je třeba počítat ještě s početnými chataři a chalupáři, kteří počet lidí až skoro zdvojnásobí.

Vzhledem k tomu, že vody ze septiků ústí do Zbirožského potoka, Ostrovec a Lhotka s kanalizací pospíchají. „Každopádně ji chceme udělat v obou obcích naráz. To, že by se budovala jen v jedné, nepřichází v úvahu,“ říká starosta.

Ilustrační foto
V rokycanské ubytovně zmizely dva notebooky