Přesvědčivě na prvním místě v anketě skončila bývalá tiskárna se sídlem v ulici Dolní Příkopy. Tedy prakticky v centru, kde obří stavba chátrá už desítky let. Přitom jeho historie sahá do patnáctého století, kdy patřil mlynáři Vaňkovi.

V letech 1620-21 jej vyplenila Mansfeldova vojska, aby po roce 1679 získal barokní podobu. Roku 1874 byl přestavěn na pozdně klasicistní parostrojní mlýn a o 22 let později ho vystřídala tiskárna Zápotočný. Jenže po druhé světové válce došlo k jejímu znárodnění a posléze zrušení (1957).

V budově se pak vystřídalo několik majitelů, aby ji ti poslední opustili před třiceti lety. Od té doby dům chátral a chodci maximálně spatřili cedulky se zákazem vstupu. Až rok 2022 přinesl změnu. Stavební odbor vydal příslušné povolení na rekonstrukci s tím, že realizace se ujala společnost Bi Esse s orientací na elektroinstalační materiál. Termínem dokončení má být květen 2026, což sleduje i starosta Tomáš Rada: „Město mělo a má svázané ruce, protože objekt je v soukromých rukách. Teď však svitla naděje na jeho opravu, což by bezpochyby střed Rokycan obohatilo.“

Úsek v zoufalém stavu bude rekonstruován od dubna.
Rokycany opraví komunikaci k nemocnici

Prakticky jen přes uličku, kterou využívají osobní auta, je další nevábné zákoutí. Se zdevastovanými domky a s nedůvěrou vzbuzující částí městských hradeb. Překážkou k jejich modernizací zůstávají nevyjasněné majetkové vztahy.

Obyvatelé i návštěvníci Rokycan vnímají a sledují i jiné prostory. Přímo u frekventované Jiráskovy ulice si oblékla nový kabát Fitzova vila. Rovněž s bohatou minulostí a pro pamětníky dům, z něhož v roli odvedenců oblékali za pár měsíců vojenskou uniformu. Po roce 1989 se také zde zastavil čas. O budíček se postaral vnímavý podnikatel, který areál rozšiřuje o restauraci a penzion. „Jenže strávníci či ubytovaní hosté neuniknou pohledu do parku mezi vlakovým a autobusovým nádražím. Což je místo, kam se stahují lidé bez střechy nad hlavou,“ sjednocují se v reakcích uživatelé sociálních sítí.

Rekonstrukce Villy Fitz v centru Rokycan
Fitzova vila promění střed Rokycan, pokračuje i stavba obchvatu na severu okresu

Výčet ostudných míst by mohl pokračovat dlouho. Nehezký je pohled za vrata Kovohutí, kde sice zmizely zanedbané provozy, ale odkryly neutěšenou přítomnost. K úklidu vybízejí i skládky, které osobití nájemníci vytvořili uvnitř bytovek U Václava. Původně travnaté plochy proměnili svými auty v bahenní lázně včetně svérázného odkládání nepotřebných věcí.