Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se nebudou moci děti, které se nebudou chtít testovat, aktivně účastnit tělocviku a také zpívat. Z výuky vyloučené nebudou. Ředitelé škol v regionu doufají, že takových dětí bude velmi málo.

„Opatření nevnímám jako problematické. Když budu vycházet z našich předešlých zkušeností s testováním žáků, myslím si, že dětí, které se nebudou chtít testovat, bude minimum. V hodinách hudební výchovy a tělocviku budou moci být přítomni s rouškou či respirátorem. Nemohly by však zpívat a cvičit. Je možné, že budou mít v těchto hodinách jiný program. Mohly by například vyplňovat pracovní listy,“ zhodnotil ředitel plzeňského Gymnázia Luďka Pika Aleš Janoušek.

Podle Lukáše Rady, který vede rokycanskou Základní školu T. G. Masaryka, měla škola v loňském roce rovněž minimum dětí, které by testování odmítly. „Žáci se určitě nechají raději otestovat, než aby museli nosit roušku. Obecně se mi ale takovéto rozdělování dětí nelíbí. Proto bych rád apeloval na rodiče, aby své děti nechali testovat, než aby docházelo právě k nějakému selektování,“ řekl Rada.

Sportmania - šestý ročník oblíbeného sportovního festivalu pro celou rodinu. Do příští neděle si mohou zájemci mimo jiné vyzkoušet sedm desítek různých sportů nebo se setkat s olympioniky i dalšími sportovci.
OBRAZEM: Sportmanie obsadila amfiteátr a park za plzeňskou Plazou

Podmínky pro testování budou platit i pro zaměstnance škol. Test nebudou muset absolvovat ti, kteří mají ukončené očkování, prodělali v posledních 180 dnech onemocnění covid-19 nebo doloží potvrzení o testu.

Antigenní testy zajistí základním a středním školám stát. Školská zařízení mohou využít i PCR testy, na které je možné získat příspěvek 200 korun. Ty si však na rozdíl od antigenních testů musí školy zajistit samy.

„Vzhledem k tomu, že s antigenními testy už máme zkušenosti, využije naše škola pouze ty. Dodá nám je Plzeňský kraj,“ sdělila Irena Nováková, ředitelka Střední průmyslové školy dopravní v Plzni.

„Využijeme také pouze antigenní testy, testování PCR testy pro nás bylo v dřívějšku z hlediska organizace poměrně náročné. Věřím, že děti nebudou mít problém nechat se otestovat. Po schválení očkování dětí od 12 let bude navíc řada žáků druhého stupně už naočkovaných, což situaci ulehčuje,“ řekla ředitelka Základní školy Černošín na Tachovsku Naděžda Pézlová.