„Víme, že jde o nepopulární krok, ale jinak jsme to řešit nemohli. Odpadků přibývalo a škoda, že nemůže promluvit sama příroda,“ konstatoval syn majitele areálu Vladislav Straka z nedalekých Němčovic. Vlastníci koupili Ovčín v roce 1997 a hodlali na sousedních pozemcích chovat koně. Každé léto dali šanci plavcům, kteří se tu mohli zdarma koupat i slunit. Jejich nynější počínání však přimělo rodinu k razantnímu opatření. Poslední kapkou se stalo mytí hlavy jedné z dam – jak jinak než šamponem…

„Mám za poslední dny v kapse desítky historek. Zpravidla hodně smutných. Slovní napadání či výhrůžky patří k těm jemnějším. Horší je to s hrozbou fyzického kontaktu, protože agresivnější zájemci se nechtějí smířit se zákazem vstupu. Proto sem občas zajedou policisté, jejichž přítomnost má pochopitelně značnou váhu,“ uvedl Michal Šlezinger, podílející se na úklidu břehů. S kamarády sesbíral stovky umělohmotných lahví, prasklá lehátka, skleněné nádoby, papíry či pleny. Zatím toho bylo na dva kontejnery, ovšem Strakovi počítají s tím, že do podzimu mají co dělat. S odvozem jim pomáhá radnická společnost Prima Klima Trading.

Samostatnou kapitolou je jednání motoristů. Dlužno dodat, že možností, kde auta odstavit není kolem jezera mnoho. Takže vozy stály v zákazech zastavení nebo na obou stranách úzké příjezdové komunikace. Mezi nimi se proplétaly malé děti a k úrazu nebylo daleko. Ani motorkáři si nelámali hlavy a nejraději by se svými stroji sjeli až k vodě. Zkrátka důvodů k instalaci cedulek se zákazem vstupu bylo hodně.

Strakovi nepočítají, že by letos šestihektarovou plochu znovu otevřeli. Zvažují, co s Ovčínem v příštích letech: „Nabízí se varianta rybářského revíru. Jsou tady amuři, kapři, úhoři i velcí sumci,“ dodal Straka junior.