Salvy smíchu provázely ve středu v místní sokolovně obě představení pořadu Partička, dobře známého i z televizních obrazovek. Kromě jedinečnosti každého z vystoupení, protože zaměření některých her si přítomné obecenstvo určuje až na místě, se rokycanská verze neobešla ani bez dalšího překvapení. To když se na jevišti náhle objevil Aleš Háma, který zastoupil Dano Dangla. Hudební variace ale zůstaly pořád doménou Mariána Čurka a nezměnila se ani čtveřice protagonistů Richard Genzer, Ondřej Sokol, Igor Chmela a Michal Suchánek. I když na posledně jmenovaného si při podvečerním představení publikum muselo počkat. Trojice jeho kolegů to ale převedla v podařenou taškařici, takže nikdo nelitoval. Opět se jen potvrdilo, že pánové jsou mistři improvizace, narážek a humor vytěží ze všeho. Dokázali, že ani v krizové situaci není Čechům cizí.

Rébus i pro čtenáře

Schválně, poznali byste, jakou návštěvu měl z náznaků kolegů poznat ´Geňa´ při hře Párty? (Je třeba dodat, že Igor měl na hlavě hnědou čepici a Ondra černou paruku a šaty s levhartím vzorem.):

Igor: Už jsem shodil kabátek. Nemáš špejli? Jsem vystavený ve školce, děláme tam s brášky autíčko.

Ondra: (vmísil se do hry) To já jsem jednou udělala celou vesnici. Než jsem se dostala až sem, mi trochu trvalo. Přijela jsem na falešný pas.

Igor: Někdy ležím, třeba v parku, pak i někde stojím. Skládají mě.

Ondra: Já zase ze stojacích dělám lehací. Skládám to pořád. Je to asi citlivá věc. Mě ale né e boli…

Igor: Oblečený bolím víc. A Když to bolí mě, vzteky puknu.

Ondra: Když lidi vidí mé výsledky, leknou se…

Mezitím krátce odpovídal, ale daleko více věci předváděl, Michal. Představoval totiž francouzskou pantomimu. Na to, že je mim, měl Geňa podezření brzo. Než ale došel k tomu, že jde o pantomimu a ještě francouzskou, tekly mnohým v hledišti smíchem slzy.

Francouzština nahrála Ondrovi a po lopatě jí oznámil pří- mo, co je. „Copak rozumím, nevím co říkáš," vztekal se Geňa nevnímaje úmyslné zdů-razňování části textu. Zněl: ´Ž sui epidemi de bola (Je suis epidemie d´ ebola). Následná Igorova narážka: „Slyšel jsem Slovenky a jedna říkala: ´Kde bola?´, pakování francouzské věty Ondrou plus předchozí výroky zapůsobily. Ondřej byl odhalený coby ebola.

S Igorem to bylo těžší: „S bráchama děláme, že jsme třeba panáček. Můžeš do mě nacpat párátka." Geňa: „Takže jsi držák na párátka?" Igor: „Ne, párátka jsou držák na mě." S tvrzením, že je i jídlo a vyskytuje se na pouti, zavedl hadače na scestí. Dodatkem, že když je oblečený připomíná družici, a dalším, že je i k jídlu, mu dodal. „Na pouti mě koupíš pečeného. Jinak jsem všude zadarmo," tvrdil dále. Průběžné tipování na párek v rohlíku, lízátko, nanuk a další nevycházely. Nakonec ale i tady všechno do sebe zapadlo.

Už víte? Igor představoval kaštan.

Další hry

Během podvečera si přítomní přišli na své také při hře na překladatele. Stejně tak se prohýbali smíchy při častování publika výroky slavných osobností, které od nich ovšem nikdo neuslyší. Slzeli při tanečních vložkách i dalších disciplínách až po závěrečné rýmování přetavené v trampskou písničku na regionální téma.

„Je to prostě takový koktejl, ale už jsme zazpívali písničky, které tak i vypadaly," hodnotil posledně předvedené později v povídání pro náš list Ondřej Sokol. „Vždy záleží i na publiku, ale v tomto případě jsme na princip úspěšnosti zatím nepřišli." Za sebe i kolegy také prohlásil, že se jim Partička dostala pod kůži a královsky se při představeních sami baví, protože staví na humoru, který je jim blízký. „Když se Dano objevil v Činoherního klubu s nápadem, že bychom si navzájem mohli zadávat úkoly, přišlo nám to jako dětská zábava a pak jsme u toho napoprvé vydrželi skoro čtyři hodiny," prozradil Sokol. Dodal také, že sama schop- nost improvizace a pohotovost by nestačily, i když je celek na nich postavený, Úspěch spočívá také v souhře týmu a častém zkoušení. Proto ani do budoucna není třeba mít obavy, že by se Partička omezila jen na televizní obrazovky. „Výjezdy po oblastních scénách nám poskytují trénink, ale také volnost. Nejsme tak svázání jako při natáčení, proto je máme rádi," objasnil.

Než na Rokycansko Partička zase zavítá, do budoucna si lze každých čtrnáct dnů vychutnat televizní premiéru a v týdenním mezidobí reprízu.