Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páťáci se potili v gymnáziu

Rokycany - Mozkové závity jim provětrala přijímací zkouška do primy, skládali ji z mateřštiny a matematiky.

27.4.2011
SDÍLEJ:

Žáci pátých tříd Rokycanska se včera, 26. dubna, snažili uspět u přijímacích zkoušek do primy gymnázia. Sešla se jich padesátka, ale míst bylo pouze třicet. Foto: Deník/ Petr Bernard

Matematika a český jazyk včera potrápily jedenáctileté kluky a děvčata ze základních škol, kteří se chtějí stát studenty gymnázia. Z Rokycanska se jich zúčastnila padesátka, aby prošla přijímacími zkouškami do primy.

„Zatím jich budeme brát třicet, aby naplnili jednu třídu,“ uvedla ředitelka Drahomíra Rancová. K dalším záměrům dodala, že by se měla otevřít rovněž jedna třída čtyřletého gymnázia a tři první ročníky ve střední odborné škole. Jedná se o obory informační technologie, automatizační a výpočetní technika a technické lyceum. V posledním případě mají například už přes třicet žádostí. „Uvidíme, kolik zápisových lístků žáci opravdu přinesou. Vlastně spíše – kolik jich tu zůstane,“ s ohledem k systému přijímání na střední školy vysvětlovala ředitelka.

Obsazování primy osmiletého gymnázia se odlišuje tím, že pokaždé škola dopředu ví, s jakým počtem uchazečů může počítat. Tentokrát by se naplnily dva první ročníky.

Zadání přijímacích zkoušek z českého jazyka i matematiky připravily předmětové komise školy, na celorepublikové zadání od Cermatu letos gymnázium nevsadilo.

Matematika měla třináct úkolů. „Některé byly hodně zaměřené na logiku, ale dost jich kvůli numerickému počítání vyžadovalo i soustředění na přesnost,“ hodnotil Matěj, který jimi prošel. „Shodli jsme se, že matematika byla lehčí než čeština, ale u některých úkolů ostatní přesto nevěděli, jak je řešit. Neuměli vymyslet, jak na ně. Jindy se zase způsoby řešení, které jsme použili, dost různily,“ obasňoval Matěj. „Museli jsme se vypořádat také s převody jednotek nebo spočítat délku strany čtverce a obsah, když obvod byl daný,“ dodala Michala.

Čeština měla oproti matematice téměř třikrát tolik úkolů, ale postavených tak, aby se rovněž daly zvládnout v rámci pětačtyřiceti minut. „V obou předmětech jsme se drželi rámcového vzdělávacího programu pro základní školy, konkrétně učiva pro čtvrté a páté třídy,“ dodala Rancová. V případě českého jazyka se museli řešitelé přijímacího zadání popasovat se skladbou slov, ale i různými pravopisnými zapeklitostmi. Měli také odhalit chyby v některých větách či nespisovné výrazy. U určených slov poznávali slovní druhy a podobně. „Pro mě byla čeština složitější, bylo třeba vypořádat se i s různými chytáky,“ mínil Matěj.

Autor: Božena Šopejstalová

27.4.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opustili nás

Policisté uzavřeli brněnské hlavní nádraží.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

FOTO: Akademie řemesel se s obtížemi vtěsnala do Střelnice

Rokycany – Davy lidí po celý včerejšek směřující do Střelnice a naopak signalizovaly velkou akci.

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

Plzeň - Sledujte s Deníkem on-line poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzni. 

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Rokycansko – Vyslanci základních škol absolvovali včera v hale gymnázia okresní házenkářské finále.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení