Tím pokud jde o pamlsky je ovšem my, jejich páníčci, často ohrožujeme. Ne všechny dobroty jim prospívají a o pacienty pak nemají zvěrolékaři nouzi. Zvlášť v tomto období.

„Většina chovatelů už dobře ví, a dodržuje pravidlo, že jen málo dobrot z jejich vlastního menu je i dobrotou pro jejich zvířátko. Byť by je zkonzumovalo se sebevětší chutí," říká zvěrolékař Luděk Uzel.

Upozorňuje ale zároveň na daleko větší nebezpečí, a tím je ponechání chlupatých miláčků bez dozoru v pokoji se stromečkem či přeplněným stolem. „Čokoláda je pro psy vyloženě nezdravá a kolikrát se stane, že využijí nepozornosti a sami se obslouží utržením nějakého kousku kolekce visící na větvičkách. Nezřídka ho zhltnou i se staniolem či ještě hůře háčkem. Pak jsou problémy. Pokud je příležitost, radím vždy chovatelům, aby kolekci na stromek vůbec nevěšeli!" zdůraznil Uzel.

Ani smažené věci na jídelníček zvířecích kamarádů nepatří. I když mnozí z nich se opět v okamžiku umí obsloužit sami. A to i ti, kteří na stůl nedosáhnou. „Stačí židle či gauč v blízkosti a dají se do hodování," upozorňuje zvěrolékař.

Průjmy, zvracení a koliky jsou tak každoročními průvodci svátků i ve zvířecí říši a veterinář se pak nezastaví.