Zatímco v roce 2022 se zúčastnily čtyři seniorky, letos už jich bylo deset. „Jen bychom rády přivítaly i nějaké muže. Prý se telefonicky hlásili, ale pak asi ztratili odvahu,“ usmívaly se dříve narozené tábornice.

Týdenní turnus, organizovaný ve spolupráci s rokycanskými knihovnicemi, začínal procvičením mozkových závitů. „Pak nás vzala Jana Frühaufová na výšlap historickým centrem města. Její výklad jsem využila i při testu o minulosti města,“ usmívala se Eva Zenklová, podílející se na scénáři projektu.

Pionýři z Divoké Orlice uspořádali tábor pro seniorky z Rokycan a okolí | Video: Deník/Václav Havránek

Další den byl vyhrazen cestě do Starého Plzence. U vinařů nechyběla ochutnávka a účastnice vyšplhaly i na Radyni. Přesunuly se do Plzně a Semlerova rezidence, kterou navrhl známý architekt Adolf Loos, v nich prý zanechala obrovský dojem.

Středu lze směle označit jako záchranářskou. „Přišli za námi strážníci a upozornili nás na kyberšikanu a stále častější podvody. U profesionálních hasičů jsme s děvčaty byly svědky ostrého výjezdu k nehodě pod dálnicí a absolvovaly jsme i školení o zásadách první pomoci,“ vypočítala aktivity Dáša Cvrková. Po poledni frekventantky zabrousily do oblasti CBD (což je označení pro kanabidiol, přírodní prostředek extrahovaný z konopí) a jeho účinků a a před odchodem si zazpívaly se sborem Cantate.

Skupina výrazně omládla ve čtvrtek, když se rukodělných prací v Zeleném domě zúčastnili i školáci z obdobné akce. Líbila se i exkurze do Kamenného Újezda za chovatelem koní. Páteční loučení se odehrálo na jihu Čech. Přesněji v Hošticích, kde turistky vyrazily po stopách filmu Slunce, seno, jahody. A nejen to. „Zdeněk Troška nás pozval k sobě na zahradu a na jeho vyprávění jsme se moc těšily,“ sdělila Zenklová.

Kromě obědů v devítiletce TGM dámy poctivě dodržovaly polední klid. Zpravidla v kavárně a spřádaly tu plány na příští rok. Tipů je celá řada: Mariánská Týnice, mumie v Klatovech, klášter v Plasích, lihovar v Božkově, atd.