Pozitivitu dětí ukázaly antigenní testy, které první školní den žáci absolvovali. Počet záchytů byl na této škole extrémní. Podle hygieniků se totiž ve školách, které doposud odevzdaly výsledky, objevily jeden nebo maximálně dva případy.

Následné kontrolní PCR testy však nákazu u většiny žáků nepotvrdily. „Zatím mám v ruce výsledky PCR testů u patnácti chlapců a děvčat. Všechny vyšly negativně a záležitost je nejen pro mne záhadou. Možná šlo o nějakou chybnou šarži. Nedal se rozšifrovat ani určitý styčný bod, pokud jde o věk či komunitu papírově nakažených dětí,“ kroutil hlavou ředitel devítiletky Bohumil Nosek s tím, že školáci, jimž vyšel středeční test pozitivně, zůstali doma. Do lavic se vrátili až po negativním PCR testu.

Ve zbývajících dvou rokycanských základních školách nebyl zjištěný žádný případ covidu-19.

Ředitel KHS Michal Bartoš Deníku řekl, že se falešná pozitivita u antigenních testů může objevit. „V takovém měřítku to však ale není úplně běžné,“ poznamenal.

Bartoš dodal, že důvod pozitivních výsledků zatím hygiena neumí vysvětlit. „Je tu několik možností. Testy mohly být kontaminované, navíc vzorky neodebírá zdravotník. Stát se mohlo cokoliv,“ uvedl.

Podle Bartoše jsou zatím výsledky ze škol příznivé. „Máme prozatím jen průběžné výsledky z přibližně 250 škol z celkových asi 380 zařízení, kterých se testování týká. Hlášené máme ale zatím pouze jednotky případů. Stále čekáme, jak dopadnou konfirmační (potvrzující pozn. red.) PCR testy,“ popsal situaci ve čtvrtek odpoledne.

Pokud by se pozitivita u žáků potvrdila, bude hygiena se školou individuálně řešit další postup. Do karantény mohou jít buď jednotlivci, nebo i celá třída.