VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň nabízí vůz Rokycanům

Rokycany – Kvůli provozování bezbariérového autobusu v úterý jednají představitelé města s dalším přepravcem. Příležitost dostat se snadno do vozidla městské hromadné dopravy (MHD) a moci se jím pohodlně přesouvat po městě, leží na srdci členům Svazu tělesně postižených. Navíc, jak uvedli, bojují i za maminky s kočárky.

23.2.2010
SDÍLEJ:

Lenka Sklenářová si vyzkoušela nájezd do speciálního autobusu po bezbariérové plošině. Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

Koncem minulého roku a už i počátkem tohoto jednali k tématu se zástupci radnice. Dokonce si jeden z prototypů malých autobusů s výsuvnou plošinou i vyzkoušeli. Tehdy zkušební testování dopravního prostředku v Rokycanech zajistil poskytovatel MHD Miroslav Hrouda.

V úterý vedení města jedná s dalším přepravcem – tentokrát ČSAD Plzeň. „Uvedli, že mají menší vůz, který by našim požadavkům mohl vyhovovat. Chceme se s nabídkou seznámit,“ sdělila místostarostka Marie Hlávková. Představitelé Rokycan se totiž rozhodli, že nejprve zváží návrhy různých provozovatelů a vyhodnotí je. „Na tomto základě se teprve bude zvažovat, zda má město malý autobus, sloužící k bezbariérové přepravě, koupit či využít některou z nabízených možností,“ dodala místostarostka.

„K vozidlu, které se tu zkoušelo v prosinci, jsme měli výhrady,“ sdělila Jana Červenková. Podle tělesně postižených vůz nemohl až k chodníku. Jeho zadní dveře, odkud se dala vyklopit plošina, se otevíraly ven. Musely by se tedy speciálně upravovat zastávky. „S mým postižením jsem předními dveřmi musela o holích nastupovat pozadu. Problémem byla také úzká nášlapná ploška. Ztrácela jsem stabilitu a byla ráda, že mě nastupující za mnou přidržela. Navíc byly schůdky i úzké, a tím pro manipulování s holemi těsné,“ hodnotila dále.

Za ještě větší nedostatek ale testující považovali stísněný prostor pro vozíčkáře či kočárek v autobuse. „Lenka Sklenářová najížděla dovnitř popředu, ale ven musela pozadu, protože se neotočila. Uvnitř chybělo také nějaké zajištění – zarážky, aby se mechanický vozík nerozjel. Nedostatečná stabilita postižených při přepravě je závažná,“ poukázala Renata Rubášová z Centra pro zdravotně postižené.

Testující se shodli i na tom, že u zadních dveří je třeba mít ovládání zvenku. „Jinak tudy postižený, pokud ho řidič nezaregistruje a neotevře, ani nemůže nastoupit,“ poukazovali. „Nehledě na to, že podle přepravního řádu musím mít platnou jízdenku. Řidič s ní asi těžko za mnou dozadu poběží. I tohle je třeba uvážit,“ dodala Červenková.

„Ve voze sloužícím pro takovouto přepravu také není myslitelné, aby signalizační zařízení bylo na stropě, zkuste na něj dosáhnout, když jdete o holích,“ namítl Jiří Svoboda. Navíc se z téhož důvodu přimlouvá za širší uličku. „Uvedené podněty jsme městu sdělili, aby se jeho zástupci při rozhodování měli čím řídit,“ informovala Červenková.

Autor: Božena Šopejstalová

23.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení