Ze 121 adres s hernami se stane 98 s tím, že maximálně jich může být 100 a do budoucna se počet má zmenšovat, čemuž by měli pomoci také poslanci.

Plzeňští zastupitelé ve čtvrtek schválili vyhlášku o hazardu s místy, kde se smí hrát. Dlouho se o ní diskutovalo a primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) sklízel hlavně kritiku. „Vybrali jste tu nejměkčí variantu,“ reagoval Roman Zarzycký (ANO) na to, že z původního návrhu, kde herny nesměly být 150 metrů vzdušnou čarou od škol, se stalo 100 metrů chůzí. „To je absurdní,“ přidal se Jiří Šneberger (ODS).

Ilustrační foto.
Zubaři nebudou mít nonstop, ušetří miliony korun

Změna nahrála některým provozovatelům heren. Třeba ještě ráno před jednáním zastupitelstva na seznam přibyla adresa ve Sladovnické ulici, jež teď podmínku splňuje díky tomu, že majitel přemístil vchod na druhou stranu budovy.

Primátor vysvětloval, že stometrová vzdálenost vyplynula z jednání koalice. „Provozovatelé na to začali reagovat ve chvíli, kdy vyhlášku zveřejnily obvody, a začali prostory upravovat,“ popsal Zrzavecký.

TOP 09 zajímalo, proč se vyhláška neřídí vypracovaným stanoviskem policie. Dostala odpověď, že problémové lokality se mohou časem měnit a městu by hrozily právní problémy.

Šéf topkařů Michal Vozobule pak upozornil, že vyhláška vrací hazard do centra Plzně. „Do Mlýnské strouhy, Zbrojnické ulice, do Pantheonu, do bývalé Normy pod Rondelem,“ jmenoval několik adres, k nimž lze přidat ještě nákupní centrum na Borských polích.

Jiří Drahoš
U studentů bodoval Jiří Drahoš i Miloš Zeman

Karel Kvit (KSČM) přišel s protinávrhem udělat ze 100 metrů 200, případně kompromisních 150. Jenže z diskuze vyplynulo, že pokud Plzeň vyhlášku neschválí, nebude mít vůbec žádnou. Ta předchozí, snadno napadnutelná, platit nebude a hazard pak nic neomezí. Kvit poté protinávrh stáhl. „Myslím, že podstatou věci je dnes vyhlášku přijmout,“ řekl a podobně zřejmě uvažovali i další.

Pro vyhlášku nakonec hlasovalo 27 zastupitelů, 10 bylo proti, dva se zdrželi. „V průběhu roku 2018 se pokusíme situaci vylepšit,“ řekl primátor a mluvil o návrhu Jiřího Šnebergera, aby se plzeňští poslanci zasadili o změnu zákona o hazardu. „Bylo by lepší, aby obce mohly volit jakákoliv kritéria a samy rozhodovat: tady hazard chceme, tady nechceme,“ dodal. Absolutnímu zákazu hazardu Zrzavecký příliš nevěří a myslí si, že počet heren klesne sám, jak budou provozovatelům končit licence, které už si na základě nového zákona o hazardu nedokážou obnovit.