Během procházky můžete najít i zajímavého kotrče kadeřavého, hřiby kováře a místy i holubinky jahodové nebo mandlové. Poměrně vzácně lze narazit na ryzce pravé a občas se poštěstí najít pstřeně dubového. Pozor ale na to, jaké vzácné houby v košíku máte. Za sběr některých druhů hrozí vysoké pokuty.
„V České republice máme mnoho druhů hub chráněných zákonem, například hřib královský nebo muchomůrka císařka, které bychom měli umět rozpoznat. Ale je jich samozřejmě mnohem víc. Lze tu najít například lanýže letního, slizečku chlupatou nebo holubinku rašelinnou. A pokud by se někdo dostal do oblasti Boubína, tak i ucháčovce šumavského,“ vysvětluje plzeňský mykolog Zdeněk Hájek.
Přes vzácný výskyt těchto hub by se měli mít houbaři na pozoru. Pokuty za sběr zákonem chráněných druhů mohou dosáhnout až 100 000 korun pro fyzickou osobu a až dva miliony pro právnickou osobu a to nejen za sběr těchto druhů, ale i za poškození jejich lokality.
Některé z těchto druhů si splést nelze, jako třeba zmiňovaný hřib královský pro jeho nezaměnitelné zbarvení. Ani záměna muchomůrky císařky není pravděpodobná, ve stádiu vajíčka možná za muchomůrku zelenou nebo později za muchomůrku červenou. Ale třeba holubinku rašelinnou už si lze splést například s holubinkou rudonohou.
Aktuální mapu pravděpodobnosti výskytu hub najdete ZDE
„K vzácným druhům dnes už můžeme přiřadit i další dříve hojně rostoucí houby. Za jejich sběr pokuty sice nehrozí, ale nacházíme je už jen velmi zřídka. Například lišku obecnou, hřiba strakoše, ale i špičku obecnou a na chemicky nehnojených loukách několik druhů pečárek, lidově žampionů. I když v některém období a na některých místech jich můžeme nasbírat i větší množství,“ dodává mykolog.
Podle něj se stále objevují nové druhy hub, které však běžný houbař nemá šanci rozlišit. Pro profesionální mykology je pak důležité takové druhy správně pojmenovat jak v latinském, tak v českém názvosloví.