Uklidit okolí řek, parků či cyklostezek, zrevitalizovat nejednu zahradu či záhonek se podařilo v Plzeňském kraji při loňských Dnech dobrovolnictví. Pletly se také deky pro hospic, proběhla řada procházek s handicapovanými spoluobčany, nebo se natíralo a spravovalo uvnitř i venku. Zajímavé akce už jsou zaregistrovány také letos, kdy se Dny dobrovolnictví uskuteční 25. - 28. dubna, uzávěrka přihlášek je 29. února.

Své akce už přihlásily například spolky ARTEDA, Akademie nadání či imPerfect, Městská knihovna v Rokycanech, parta Trash Hero i parta Přátel Zahrady ticha ze Staré Jezné a další.

V Akademii nadání budou s dobrovolníky třídit, lepit a kontrolovat úplnost deskových her, vyrábět pomůcky i provádět úklidové práce.

Hlavní ceny v 18. ročníku dobrovolnických cen Křesadlo převzali Jiří Poslední, Vlasta Fialová a Linda Albrechtová (zleva).
Už poosmnácté převzali ceny obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci

Nadšenci z Trash Hero se těší na pomoc dobrovolníků při venkovních úklidových pracích. „Naším cílem je ovlivnit naše nejbližší okolí a udělat ho i pro ostatní hezčí a bezpečnější. Tak pojďte uklidit nějaký ten nepořádek! Po zimě se nám ho opět nakupilo dost,“ říká za organizátory Martin Košťál.

V léčebně v Janově se chystají vyklízet sklad, což avizují jako práci i pro ženy-dobrovolnice, neboť se nejedná o těžké věci a rádi by našli i dobrovolníka – kytaristu, který by potěšil klienty svým uměním, u kterého by mohli zavzpomínat i zazpívat.

Ve Stříbře budou v rámci Dnů dobrovolnictví 2024 vysazovat ovocné a jehličnaté stromky v okolí dobrovolnické chaty na Vojtěchově dole, což spojí také s procházkou a kontrolou svozu odpadu. Na místní radnici pak připravují výstavu o činnosti Bezpečnostního dobrovolníka.

Domovinka - sociální služby, o.p.s využijí akci k pozvání dobrovolníků k doprovázení klientů zařízení na procházce. „Rádi bychom brali naše klienty na procházky do přírody častěji a ve větším počtu. Není to možné vzhledem k jejich imobilitě. Téměř každý klient potřebuje pečovatele či asistenta, který by ho vezl na vozíku. Rádi bychom klientům dopřáli výlet tentokrát kolem Boleveckého rybníka. Některé klienty bychom dopravili vlastním vozem, s některými bychom jeli MHD. Ale bez dobrovolníků je to nereálné,“ zdůrazňuje za organizátorskou organizaci Eva Stummerová.

Šumava. Ilustrační foto.
Do Plzeňského kraje loni zamířilo více turistů, ze zahraničních převládali Němci

Dnů dobrovolnictví se účastní i neformální sdružení kamarádů a přátel – jedním z nich je i parta Přátel Zahrady ticha v Jezné v okrese Plzeň-sever. Ti se již podruhé sejdou, aby kultivovali veřejně přístupný prostor u kostela Nejsvětější trojice. Kostelnice Ivana Meclová zve všechny dobré duše: „Přijďte s námi pomoci probudit veřejný prostor u kostela ve Staré Jezné, který je určen pro všechny kolemjdoucí, cyklisty, maminky s dětmi… Budeme hrabat starou trávu a listí, sázet keře, stromy, bylinky. Opečujeme všechny rostlinky, které už v zahradě jsou, a připravíme je na novou sezonu. Pro každého je připraveno občerstvení a parta veselých a dobrých lidí, kteří se rozhodli ze Zahrady ticha udělat časem místo vhodné pro relaxaci, spočinutí i pro hry dětí…“.

„Věřím, že bude zájem o uspořádání DOBROakce minimálně stejně velký, jako byl loni. A samozřejmě by nás potěšil i větší,“ říká s úsměvem ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Plzeňského kraje Vlastmila Faiferlíková. Loni se v rámci Dnů dobrovolnictví uskutečnilo přes šest desítek akcí. Na ty letošní je možné se přihlásit zde.