„Dost nás alergie u syna překvapila, já i manžel žádné takové potíže nemáme. Proto ani příliš nevíme, kolik změn nás čeká a co vše budeme muset podstoupit. Obáváme se, aby se nemoc nerozšířila o další alergeny, nebo se nerozvinula v astma,“ svěřila se maminka Honzíka, který začal už nyní užívat léky na zmírnění alergie.

První projevy alergie se ale mohou objevit až v průběhu života, tedy v dospělosti. „Nikdy jsem neměla na nic žádnou reakci, ani na léky. Poslední dva–tři roky mám vždy na jaře zarudlé nateklé oči, které svědí,“ řekla Anna Stejskalová, jíž alergie překvapila v pětačtyřiceti letech.

Za posledních deset let se podle lékařů počet alergiků především v zemích s vysokým životním standardem zdvojnásobil. A také projevytohoto onemocnění jsou oproti minulosti problematičtější. „Zatímco dříve se jednalo převážně o nepříjemné oční a nosní příznaky, nyní se častěji objevuje závážnější celková alergická reakce,“ sdělila rokycanská alergoložka Helena Ringlerová.

Upozornila, že vedle typických projevů, jako je rýma, kýchání, svědění a pálení očí či kožní vyrážka, se může u pacienta objevit přetrvávající dráždivý kašel, bolesti v krku, ale i recidivující infekty horních cest dýchacích.

Odborníci doporučují lidem vyhnout se všemu, na co jsou alergičtí. „Pokud jsou děti alergické třeba na prach, měli by se rodiče při zařizování bytu vyvarovat koberců, závěsů a plyšových hraček. Když jsou alergické na zvířata, měli by se snažit svým potomkům zabránit v kontaktu s nimi,“ vysvětlila dětská lékařka z Radnic Zuzana Jirků.

V případě pylové alergie to už ale tak jednoduché není. „Problémy lze snížit nepřímým větráním, správným načasováním vycházek. Při příchodu domů je důležité se převléci a nejlépe si i umýt vlasy. Vyrábějí se také pylové filtry do aut,“ vyjmenovala Ringlerová.

Pylová sezona se letos díky chladnému počasí mírně opozdila. V současné době začíná být aktivní pyl břízovitých. Od poloviny dubna do června až července bude dominantní pyl travin.

G. Karníková, M. Šmejkalová