Příčinu je třeba hledat podle zástupce ředitelky rokycanského úřadu Jana Korandy v tom, že sezónní pracovníci dosud do práce nenastoupili. „Nezaměstnanost opět klesne, až nastane lepší počasí,“ vysvětlil.

Zatímco v prosinci práci hledalo 1029 lidí, nyní je jich 1086. „Rozdíl není velký a je stále dostatek volných míst,“ řekl Koranda, který ale připouští, že nabídka volných míst na Rokycansku je stále příliš jednobarevná – převládá poptávka po zaměstnancích v montážní pásové výrobě.

O takové zaměstnání už ale není velký zájem. „Lidi nejsou. Proto přibývá cizinců z Evropské unie, kteří nepotřebují povolení. Pokud se nepodaří nabízené místo obsadit našimi uchazeči, povolujeme dokonce obsadit je zaměstnanci ze třetích zemí,“ sdělil Koranda s tím, že nejvíce z nich pochází z Ukrajiny, ale i na Rokycansku se už objevují také Bělorusové a Mongolové.

Počet volných míst totiž sice klesl ze 648 na 592, na jedno z nich ale stále připadá podle statistického průměru velmi příznivé číslo – 1,8 uchazeče.
Počet lidí ve skupinách více ohrožených nezaměstnaností stagnoval: absolventů bylo bez práce 69, v prosinci pak 66. Zdravotně postižených pak 261, v prosinci 266. Zato opět mírně stoupl podíl žen na celkovém počtu nezaměstnaných – z 592 na 630. Znovu vzrostl počet lidí bez práce, kteří měli nárok na podporu, a to ze 327 na 375.

Také celorepublikově nezaměstnanost v lednu stoupla z ze šesti na 6,1 procenta. V Plzeňském kraji pak ze 4,4 na 4,6 procenta. Nižší než na Rokycansku je v okresech Plzeň–město (3,6 %) a Plzeň–jih (3,3 %). Nejvyšší podíl lidí bez práce v kraji byl na Tachovsku (6,8 %) a Klatovsku (6,5 %).