Zjišťovali jsme, kolik žáků přijmou ke studiu Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany a Střední škola, Rokycany v Jeřabinové ulici. Zajímalo nás také, čím jsou obě školy výjimečné a jak jsou jejich žáci úspěšní v dalším studiu.

Podle ředitele Pavla Vlacha letos přijme Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany ke studiu 145 žáků. Loni jich bylo 175, protože se otevíraly dvě třídy čtyřletého gymnázia. V tomto roce to bude pouze jedna, protože celková kapacita školy je omezená. Počet tříd vždy vychází z potřeb zřizovatele, tedy Plzeňského kraje. Zájemci se mohli hlásit i na osmileté gymnázium, gymnaziální IB DP studium ve švýcarském konceptu, na Ekonomické lyceum a obor Informační technologie.

Deváťáci ze ZŠ Stupno.
Víme, proč se u přijímaček z češtiny dlouhodobě prosazují školáci ze Stupna

Počet přihlášek oproti loňsku mírně poklesl. „Loni jsme měli 386 přihlášek, letos 365. Vzhledem k zcela novému způsobu podávání přihlášek jsou jejich počty těžko porovnatelné. Osobně jsem očekával přihlášek ještě více. Na druhou stranu, pokud vezmeme jen počet podaných přihlášek na prvním místě, tak v případě gymnaziálních oborů jsme s převisem 33 procent první ve skupině čtyř nejžádanějších gymnázií v kraji společně s plzeňskými gymnázii,“ vysvětluje Pavel Vlach.

Úroveň zájemců o studium se mezi jednotlivými obory dost lišila. „Nejlepší žáci ve všech oborech mají obvykle přes 45 bodů z českého jazyka i matematiky. Abychom zvýšili kvalitu přijatých studentů máme v některých oborech nastavená nejpřísnější cut-off skóre. Na IB DP oboru je to 50 procent, tedy minimálně v součtu z českého jazyka i matematiky 50 bodů. V případě čtyřletého i osmiletého gymnázia je to 40 procent,“ dodává ředitel školy.

Přijímací testy na střední školy? I suverén by si měl natrénovat formát odpovědí.
Test k přijímačkám na střední školy: Připravte se na matematiku i češtinu

Budoucí žáky láká moderní způsob výuky a mimo jiné možnost studovat podle švýcarského konceptu. „Zavádíme prvky moderní výuky, zlepšujeme materiální zázemí, cíleně pracujeme na pozitivním klimatu školy, rozvíjíme dobrovolnickou činnost a máme propracovaný systém kariérního poradenství. Jsme první a zatím jedinou veřejnou střední školou v České republice, která nabízí studium IB DP ve švýcarském konceptu, který umožňuje komplexní rozvoj žáků a zvýhodňuje je v přijetí na zahraniční vysoké školy.

Škola má podle ředitele mnoho výborných absolventů, kteří působí v různých oblastech. „Kdo se chce dostat na vysokou školu, ten se dostane. V IB DP oboru se žáci, i když se jedná spíše o jednotlivce, hlásí na velmi prestižní školy ve Velké Británii a v USA. Aktuálně víme, že se na ně pravděpodobně i dostanou,“ sděluje Pavel Vlach.

První velký stres v životě mohou být pro dorůstající mladé lidi přijímačky na střední školu
Připravuje se dítě na přijímačky správně? Zvažte kurzy i domácí přípravu

V rokycanském okrese dále působí Střední škola, Rokycany v Jeřabinové ulici zaměřená na obchodní a strojírenské obory. Nabízí jich celkem 13, z toho jsou maturitní obory Gastronomie, Obchodník, Mechanik seřizovač a Obráběč kovů. Dalších sedm oborů poskytuje vzdělání zakončené výučním listem. Patří k nim Mechanik opravář motorových vozidel, Strojní mechanik, Obráběč kovů, Opravář zemědělských strojů, Lesní mechanizátor, Prodavač a Kuchař - číšník. Dále se jedná o obory denního a dálkového nástavbového studia.

Zájem o studium byl letos vyšší než loni. „Do prvních ročníků s kapacitou 466 žáků se letos přihlásilo 664 zájemců. V uplynulém roce podalo přihlášku 270 žáků, sděluje ředitelka školy Irena Vostrá s tím, že žáci byli při zkouškách úspěšní. Lepší výsledky škola zaznamenala v českém jazyce.

Zkoušky na střední školy se blíží. Deník a společnost SCIO připravily další zkušební test z matematiky a českého jazyka. Procvičte se
Přijímačky na střední školy se blíží. Připravte se díky našemu zkušebnímu testu

Rostoucí zájem o studium si Irena Vostrá vysvětluje mimo jiné dobrým vybavením a dostupností školy. „Žákům poskytujeme ubytování, máme vlastní jídelnu a prodejnu. Organizujeme workshopy, exkurze, besedy, vícedenní výlety, lyžařské kurzy a podobně. Žáci vykonávají odborný výcvik na smluvních pracovištích. Mají možnost absolvovat autoškolu, barmanský i svářečský kurz. Pravidelně se také účastníme soutěží. Ve škole pracuje řada kroužků zaměřených například na robotiku, CNS stroje nebo šachy, vypočítává ředitelka s tím, že výuku zajišťují kvalifikovaní pedagogové a do školy pravidelně docházejí odborníci z praxe.

Řada oborů poskytuje žákům různé výhody. „Například v rámci oboru Opravář zemědělských strojů získají zdarma řidičské oprávnění skupin T, B a C i svářečský průkaz. V oboru Lesní mechanizátor je to průkaz na práci s křovinořezem, motorovou pilou, přibližování dříví, základy myslivosti a řidičské oprávnění skupiny T,“ dodává Irena Vostrá.

Škola se může pochlubit mnoha úspěšnými žáky. „Absolventům tříletých oborů nabízíme další vzdělávání v nástavbovém studiu. Studenti maturitních oborů mohou pokračovat ve studiu na vyšších odborných a vysokých školách. Máme úspěšné absolventy právnických, lékařských, veterinárních, pedagogických a strojnických fakult. Někteří jsou v současné době pedagogy na naší škole,“ uzavírá ředitelka.