Převzal od starosty vranovických hasičů symbolický klíč, a pro ten den byla víska pod vládou masopustního průvodu. Laufr jako první přicházel ke stavení, aby zjistil, budou-li maškary vítány, a až pak pokynul průvodu, že smí vejít do dvora.

Každým rokem připravují hospodyňky více a více různého občerstvení, stoly se prohýbaly pod mísami s koláči, masopustními koblížky, jinde zase voněly jitrnice, či tlačenka, klobásy, chlebíčky a další dobroty. Samozřejmě všude se našlo i něco na zahřátí. Medvěd každou ženu ze stavení protočil v kole, kominík kontroloval komíny a policajt zase nedostatky. Za prohřešky musely být bohužel vypsány pokuty, ale každá z nich byla řádně zaevidována. V průvodu se vezla i postava Slamáka, který byl zároveň muzikantem, a po celou dobu tak procesí doprovázela veselá hudba. Samozřejmě nechyběly ani další postavy - král, vodník, funebrák, bába, roztomilá veverka, voják, řezníci s voňavým vozíkem, plným řeznických dobrot. Aby byl průvod pod zdravotnickým dohledem, nemohla chybět sestřička, ale ani mnich, či ctihodná abatyše. Kdyby už maškaře nebylo pomoci, kráčel vzadu tiše smrťák. Mezi postavy vnikli i uprchlí trestanci, nechyběli však ani příslušníci vyššího řádu - knížepán, či rytíř. Slepička rozdávala hodným dětem čokoládová vajíčka, hokynářka koblížky. Dokonce jste mohli potkat i svatební pár (samozřejmě ženich byl převlečená žena, zatímco sličná nevěsta krásné ebenové pleti skrývala pod šaty muže). Zdaleka se připojil i beduín se svými velbloudy. I myslivci vyslali svého zástupce. Aby legrace nebylo málo, zavítali do Vranovic i Laurel a Hardy. Pestrobarevný průvod nevynechal žádné stavení a v mnoha byl srdečně přivítán a pohoštěn. Ani větrné počasí nezkazilo tento slavnostní den, a nakonec i sluníčko neodolalo a vykouklo z mraků, aby se radovalo společně s celými Vranovicemi.

Každý další ročník má veselejší atmosféru a všude ve staveních se na příchod procesí zodpovědně připravují. Už se těšíme na další masopustní veselici, a třeba se vranovický masopustní průvod potká právě s vámi.

Město Rokycany. Ilustrační foto.
Řidič vyrazil bez dokladů, ale s drogou