„Nyní sice přicházejí další absolventi škol, kteří ukončili přípravu na povolání, ale zároveň hrádecké železárny přijaly do pracovního poměru asi padesát nezaměstnaných. Vzhledem ke stagnaci poklesu ekonomiky by se situace na trhu práce nemusela zhoršovat,“ sdělil Jan Koranda, zástupce ředitelky rokycanského úřadu práce.

To, zda se závody vymaňují z krize, je podle jejich vedení předčasné hodnotit. „Rozhodně nepociťuji, že by byla krize za námi, spíše cítím jakousi mírnou stabilizaci propadu zakázek. Nikdo však v tuto chvíli nemůže s jistotou říct, jestli je chvilková nebo dlouhodobá,“ uvedl výkonný ředitele železárenského holdignu Z-Group Pavol Hubočan.

Podobného názoru je i personalista rokycanského Hutchinsonu Samir Poul. „Situace je optimističtější než před pár měsíci. Došlo ke stabilizaci. Předpokládáme, že se to do Vánoc nezmění,“ sdělil.

Zaměstnanci, kteří si dosud práci udrželi, věří, že se současný stav v podnicích udrží. „Nepropouští se, naopak část lidí nabrali zpět a občas přijmou i někoho nového. Přesčasy sice neděláme, ale práce je dost, linka jede na tři směny,“ řekla zaměstnankyně výrobního závodu ve Volduchách, která si přála zůstat v anonymitě. Bezprostředního propouštění se momentálně neobává.

V loňském srpnu byla míra nezaměstnanosti podle statistiky rokycanského úřadu práce poloviční, ovšem struktura uchazečů podobná.