Každoročně se podle policejní mluvčí Jany Tomkové stávají v České republice oběťmi obdobné trestné činnnosti stovky seniorů. „Pachatelé využívají především jejich dobromyslnosti, důvěřivosti a neopatrnosti. Často vystupují jako prodejci různého zboží, opraváři, údržbáři či zástupci organizací. Snaží se vloudit do bytu pod záminkou předání výhry, vrácení přeplatku nebo předstírají žízeň, nevolnost či nutnost použít toalety,“ popsala mluvčí.

Připomněla případ z roku 2005, kdy došlo k odcizení pokladničky s třiceti tisíci korunami. Tehdy se neznámý muž a žena vloudili do bytu pětasedmdesátileté seniorky s tím, že jí vrátí přeplatek za elektřinu.

Pachatelé však mohou využít i nezajištěné dveře a nepřítomnost majitele v domě. „Doporučujeme, aby lidé zamykali samozřejmě také dvířka či vrata oplocení pozemků i při krátkodobém odchodu z domu. Na nabídky je potřeba neragovat, obyvatelé nesmí podlehnout zvýšenému nátlaku těchto osob,“ apeluje Tomková.

V případě, že by se někdo s podobnými prodejci setkal nebo je ve své obci viděl, měl by si o nich zaznamenat co nejvíc informací nejlépe do kalendáře a přivolat policii nebo se obrátit na bezplatnou linku 158.