Silný vítr rozbil otevřené okno v mezipatře bytovky Na Pátku v Rokycanech a padající střepy poškodily vůz Miroslava Tytla. „Napadaly na dveře a hlavně přední kapotu. Jsou tam škrábance až na plech,“ popsal majitel Škody Fabie, který odhaduje opravu na tři tisíce korun. „Nebýt neukázněnosti nájemníků, kteří okno nezavřeli, vůbec by se to nestalo,“ zlobil se Tytl.

Vichřice Emma nahnala strach, po zkušenostech s loňským orkánem Kyrril, také Šůlovým z Hrádku. „Před rokem nám orkán poničil skoro celou střechu. O víkendu jsme tedy s obavami čekali, kdy zase začnou tašky rachtat k zemi. Dopadlo to ale tentokrát dobře. Odnesly to naštěstí jen dvě,“ sdělila Šůlová s tím, že hlásit pojišťovně tuto nepatrnou škodu nebudou.

Česká pojišťovna posíllila na začátku týdne v Klientském centru počty operátorů. „Očekáváme největší nápor v pondělí dopoledne,“ uvedl v neděli mluvčí ČP Václav Bálek.

Už v sobotu operátoři přijali 700 pojistných událostí, v neděli dopoledne zaznamenali dalších 600 případů. „Škody hlásí jak majitelé domů a automobilů, tak i velké společnosti. Jde hlavně o zničené střechy, krovy a okapy, také stožáry a rozbitá okna,“ vyjmenoval Bálek.

Kooperativa registrovala k pondělní 15. hodině přes 2500 škod z vichřice Emma. Česká pojišťovna očekává až dvacet tisíc pojistných událostí, do večera prvního pracovního dne přijala už více než 5800 hlášení. Po loňském orkánu Kyrril likvidovala přes 42 tisíc případů a klientům zaplatila 820 milionů korun.