Rokycany - Konference k projektu Community policing zaplnila zasedací místnost bývalého okresního úřadu. Zasedli tu strážci zákona se zástupci obcí. Akci pořádal Územní odbor P ČR Rokycany.

S bezpečnostní situací ve svěřeném teritoriu seznámili přítomné vedoucí obvodních oddělení Rokycany, Hrádek, Zbiroh a Radnice. Vedoucí dopravního inspektorátu se zabýval stavem v silničním provozu a promluvila též policistka preventivně informační skupiny.

Hlavním cílem setkání se ale stala prevence kriminality, uskutečňovaná za spolupráce policie se zainteresovanými orgány a veřejností.
„Profesionální a zároveň k veřejnosti vstřícný výkon práce, který se opírá o ochotu veřejnosti podílet se na věcech veřejných, se dnes jednotně označuje anglickým termínem community policing,“ uvedla tisková mluvčí Jana Tomková. “Bezpečnost a veřejný pořádek není pouze věcí policie, ale celé veřejnosti,“ zaznělo během konference zároveň s tím, že postupně se daří překonávat lhostejnost lidí k věcem veřejným.

Ze zpráv bylo patrné, že jedním z prostředků k upevnění spolupráce s veřejností je model policisty a jeho okrsku. Vykonává v daném území pěší hlídku, aby se stal pevnou a respektovanou součástí života obce nebo čtvrti města. „Určitě vítáme, že policisté ulicemi procházejí a občané je už dobře znají. I kdyby odezvou nebyla uvědomělá spolupráce lidí při potírání kriminality, psychologický účinek je jistý,“ potvrdil třeba za vedení Městského úřadu ve Zbiroze tajemník Jaroslav Ticháček. „Různí vandalové si určitě dají pozor, aby policista nebyl v dohledu. Kamerový systém má sice účinek také, ale ti otrlejší, ničící lavičky, propalující sklokarbonátové stěny zastávek a podobně, se pod maskováním kapucemi hůře rozeznávají,“ podotkl.

Pokud jde o největší podíl spolupráce radnic s policií, na přední místa se řadí oblast dopravy a udržování veřejného pořádku. Třeba při potírání hlučnosti v některých klubových či restauračních provozech a nepořádku v jejich okolí. Všeobecným problémem, na který se společně strážci zákona s obcemi soustřeďují, je rychlá jízda. „Někteří motorkáři a automobilisté si pletou obydlené zóny se závodišti,“ zaznělo v rámci setkání. Leckde jako psychologickou prevenci proto už instalovali radary.
Vedoucí obvodního oddělení Zbiroh Jakub Kratochvíl se při svém vystoupení zmínil též o úspěších několika akcí zaměřených na podávání alkoholu mládeži či vedených proti řidičům čtyřkolek a motocyklů v přírodních parcích. „V okolí Berounky se zásah uskutečnil za pomoci vrtulníku a dalších složek policie. Vzhledem k úspěšnosti se obdobná akce bude opakovat,“ sdělil například.

Jediná žena ve vedení obvodních oddělení na Rokycansku, a to hrádecká šéfka Markéta Cafourková, vedle dalšího seznámila přítomné s preventivním projektem, který s kolegy uskutečnili: „Pomocí distribuovaných letáčků byli zejména naši starší spoluobčané varováni před podomními prodejci s poučením, že mohou kdykoli volat na linku 158, pokud se u nich někdo takový objeví. Potěšilo nás, že lidé tuto službu opravdu přivítali a využívají ji,“ konstatovala.

„Máme s policií pravidelné schůzky a hodně věcí se podařilo vyřešit. Do budoucna bude třeba více se soustředit na kordinaci dopravy ve městě, hlavně ve vztahu k pakování,“ sdělil Deníku za Rokycany starosta Jan Baloun. K posílení spolupráce mezi policií a obcemi podle něj přispívá i uzavření koordinačních dohod. „Umožňují snazší řešení konkrétních problémů takže součinnost zdokonalují a prohloubují, s ohledem na zájmy občanů,“ podotkla Tomková. Zatím takové smlouvy P ČR uzavřela s Rokycany, Zbirohem, Hrádkem, Radnicemi, Břasy a Strašicemi.