Tento víkend se většina, především starších lidí, vydává na hřbitovy. Na zítřek totiž připadá Památka zesnulých. Mnozí z návštěvníků jsou však neopatrní. V autě nechávají kabelky, nákupy a další věci, které se mohou stát předmětem zájmu zlodějů.

Většina hřbitovů se nachází v odlehlých prostorách. „Je na místě upozornit a požádat veřejnost o zvýšenou opatrnost vůči svému majetku. Zejména pak na parkovištích u hřbitovů, kde zůstávají vozidla bez dohledu," konkretizovala mluvčí PČR Hana Kroftová. Majitelé se vzdálí od svého auta a dobře jej nezajistí. Nechají na sedadlech kabelky. „Před rokem jsem odešel se ženou na hřbitov. Slyšel jsem ránu a když jsem přiběhl k autu, byla kabelka i s doklady pryč," svěřil se Zdeněk Koubek. „Od té doby už od vozidla neodcházím a čekám na paní v autě," uzavřel.

„V letošním roce, v době od prvního ledna do třicátého června, prověřovali policisté na území okresu Rokycany celkem devatenáct trestných činů krádeží věcí z vozidel," doplnila Kroftová.

Také Pavel Bláha má se zloději zkušenost. „Nedávno jsem zapomněl v autě igelitku, ve které byl nákup za pár korun. Bohužel, zloděj, který se do vozidla vloupal, rozbil okno, což stálo podstatně víc. Nechávat věci na sedadlech se nevyplácí."

„Pachatelé právě na tyto situace čekají, jelikož jsou si vědomi, že majitelé odchází od vozidla na delší dobu a jim postačí jen několik minut, aby se do vozidla vloupali a odnesli si kořist," vysvětlila Kroftová. I na hřbitově by měli být však lidé obezřetní a opatrní. Své věci by měli mít neustále pod dohledem. „Pachatel je o krok napřed. Postačí nepatrná chvíle, které využije, a vy se tak můžete stát obětí krádeže," uzavřela.