Richard Podroužek z Holoubkova včera zamířil na rokycanský finanční úřad. Podával zde daňové přiznání, na jehož vyřízení mají občané už jen tři dny (včetně toho dnešního). Ačkoliv je místní berňák jediný v našem okrese, přes aktuální ´příliv lidí´ se nedočkal Podroužek žádných front ani komplikací. Záležitost vyřešil přibližně za pět minut.

Na rokycanském úřadě se teď dveře opravdu netrhnou. Denně sem směřují desítky klientů, za něž daňové přiznání nevyřídí jejich zaměstnavatel nebo daňový poradce. „V současnosti jsme zaznamenali asi padesátiprocentní nárůst. Dlouhé řady se zde naštěstí netvoří. Výhodou je, že občané mohou přijít i v sobotu,“ uvedla za místní ´finan- čák´ Martina Kořínková. Právě kvůli rapidnímu přílivu lidí a řešení vzniklých problémů úřady rozšířily pracovní dobu (konkrétní provoz rokycanského naleznete výše v tabulce). „Často obyvatelé přichází a nemají tiskopis vyplněný vůbec. Takové posíláme za ´daňovým správcem´. Kromě uvedeného pak zcela běžně zapomenou na podpis,“ doplnila Kořínková.

Pokud si chcete ušetřit cestu na úřad a ulehčit si od papírování, můžete využít elektronický formulář, který je možné stáhnout například na následujících webových stránkách:http://eds.mfcr.cz. „Domnívám se, že tento způsob je jednodušší. Program obsahuje srozumitelného prů- vodce a také ohlašuje chyby, bez nichž se žádost neodešle,“ vysvětlila mluvčí Finančního ředitelství v Plzni Jitka Ježková. Uživatel přitom nepotřebuje elektronický podpis. „Vytvoří se totiž takzvané e-potvrzení, které stačí vytisknout, podepsat a zaslat poštou, a to do pěti dní,“ dodala Ježková.