Ministr Jiří Pospíšil se pozdě v noci vracel z jednání a při průjezdu přes Rokycany si v osmnáctistupňovém mrazu všiml v Jiráskově ulici zhroucené postavy. Přivolal policii.

„Dotyčný člověk ležel v třeskuté zimě na zemi,“ sdělil šéf městské policie Petr Wohlmuth. Nakolik na tom mělo podíl podchlazení, opilost či cizí zavinění, šlo na první pohled těžko rozeznat. A tak zasahovali příslušníci státní policie se záchranáři, kteří pak muže převezli do místní nemocnice.

„Ministr mě informoval a zajímal se, co je s tím člověkem dál a také, jaké jsou možnosti pro ubytování lidí, kteří jsou na tom podobně,“ sdělil starosta Jan Baloun. „Pověděl jsem mu o azylovém bytě i tom, že většinou tito lidé přístřeší nechtějí, protože by tam museli platit padesátikorunu denně. Na to se ministr nabídl, že by přes mrazivé období za zachráněného platil,“ dodal Baloun.

„O tomhle bych moc nechtěl mluvit,“ zareagoval ministr Pospíšil, když jsme se ho na nabídku ptali. „Málokomu by asi bylo jedno, že člověk, který potřebuje po návratu z nemocnice nabrat síly v lidsky důstojném prostředí, se zase má ocitnout rovnou na ulici,“ konstatoval. Doplnil, že pochvalu zaslouží ti, co se o muže v nouzi postarali. „Já jen přivolal pomoc,“ říká skromě. V nemocnici se ale také mluví o koši plném jídla, které pacient hned obratem od ministra dostal.

Druhý bezdomovec se v nemocnici ocitl dva dny po prvém případu. Objevili ho ležet v Litohlavské ulici. Na stráži u něj zůstal věrně sedět vlčák. I o toho je už postaráno. Odvedli ho městští policisté a předali do péče veterinární ambulance doktora Uzla.

„Jedná se o fenu a vůbec nebyla ve zuboženém stavu, jak by se mohlo zdát. Tenhle pes to se svým majitelem vyhrál,“ konstatovala Pavlína Uzlová. „Setkala jsem se s názory, že je na zvíře slovně hrubý. Já zase vím, že fenka je dobře živená a majitel ji i vodí na pravidelné prohlídky… Nemá sice moc peněz, ale na psu nešetří. Je nesmírně šťastný, že ho má,“ dodala a uvedla, že zvíře bylo i hlavním důvodem, proč muž odmítl přístřeší nabízené městem.

V současnosti jsou oba bezdomovci v péči interny rokycanské nemocnice. „Byli silně podchlazení a utrpěli omrzliny. Shodou okolností oba nejvíc na levé ruce,“ informovala za vedení nemocnice doktorka Hana Perková.