„Já osobně s tím moc nesouhlasím, raději jdu do kamenného krámu a oblečení si vyzkouším. Naopak moje přítelkyně kupuje hlavně přes internet oděv a obuv. Pochvaluje si, že boty, na kterých viděla v Rokycanech cenovku dva a půl tisíce korun, pořídila na aukci z Ameriky jen za dvanáct set a přišly jí za pár dní bez problému až domů,“ řekl Petr Krejcar z okresního města.

Nákupu přes internet využívá i Lukáš Štich. „Objednávám skoro dva roky zboží převážně z Ameriky a Asie. Už několikrát se mi ale stalo, že měl balík velké zpoždění, nebo byl jeho obsah poškozený. Pamatuji si, že jednou mi dorazil až za pětadvacet dní. A to jsem měl připlaceno za Expres, ale balík byl dvaadvacet dní na celnici! Když jsem pak dodávku na poště reklamoval, sdělili mi, že čas na celnici se nepočítá a že pošta to dodala včas, tedy za tři dny,“ podivoval se zákazník.

Rokycanská pošta je podle její vedoucí Ludmily Ciprové na zvýšený příjem balíků před vánočními svátky připravená. „Zatím situaci bez problémů zvládáme, přijali jsme na dohodu brigádníky,“ informovala.

Ivo Mravinec z tiskového oddělení České pošty potvrdil, že už přijali opatření a mají sjednanou výpomoc i na hlavních třídících poštách, tedy v Praze, Chebu a Břeclavi. S dodávkou balíků adresátům včas by tedy neměl být problém. „V souvislosti s rozmáhajícím se internetovým obchodem jsme v našich statistikách vykazovali od počátku letošního roku rekordní čísla. Tento boom se ale překvapivě zasekl v polovině listopadu a ve finále jsme ve zmíněném měsíci zaznamenali o jeden a půl tisíce balíků z ciziny méně, než tomu bylo loňského listopadu,“ řekl Mravinec.

Dodal, že Česká pošta původně očekávala v prosinci až pětadvacet tisíc balíků ze Spojených států amerických. Jako velmi využívanou věc Mravinec označil listovní zásilky, které jsou adresátům doručovány bez vlivu celnice. „Tímto způsobem lze poslat zásilku až do hmotnosti dvou kilogramů,“ doplnil.