Povolení nedostanou ani novináři, kteří o ně v souvislosti s akcí Greenpeace žádají. Vstupují tedy do vojenského újezdu nelegálně? „Ze zveřejněných výroků představitelů Greenpeace vyplývá, že porušení právního řádu České republiky je vědomé a že jeho cílem je přitáhnout pozornost médií. Není možné, aby státní správa podporovala takový cíl, pokud se ho někdo domáhá porušováním práva,“ konstatovala Jindřiška Verešová z tiskového odboru ministerstva obrany s tím, že tiskový odbor takové povolení médiím nevydá.

Přestupku se dopouštějí i občané, kteří se do vojenského prostoru přes zákaz vydávají. Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka takto jeho lidé přistihli ve všední dny minulého týdne kromě novinářů a aktivistů dvanáct osob.

„Za uplynulý víkend jich bylo, když vyloučím zmíněné skupiny a dále poslance i turisty a cykloturisty, kteří zabloudili, jenom pět,“ řekl Čermák. Podle mluvčí Greenpeace Lenky Borákové ale o víkendu na kótu dorazilo přes padesát lidí. „Přišli i dědeček s babičkou a dvěma vnoučaty,“ uvedla.


„Započítat každého turistu, který zabloudí, by nebylo fér,“ mínil Čermák. Těm, které policisté v prostoru nachytali, ale hrozí až třítisícová pokuta. Jen u této sankce ale nemusí zůstat. „Lidem, kteří porušili zákon, nevydáme minimálně rok povolení ke vstupu. Takovou praxi máme už roky,“ sdělil přednosta Vojenského újezdu Brdy Martin Březovský.


Podle zákona o přestupcích bude i tyto přestupky řešit místně příslušný správní orgán, v jehož územním obvodu byl přestupek spáchán, tedy úřad v Příbrami. „Zatím nám nic nepřišlo,“ sdělil ale vedoucí odboru ochrany a obrany tamní radnice Ladislav Kubín.


Pro povolení je podle Březovského nejvhodnější osobně se dostavit v pondělí a ve středu od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin na újezdní úřad v Jincích. O víkendu a ve svátky od 7 do 21 hodin je povolen vstup pěším a cyklistům do armádou zpřístupněných oblastí.