„Míra nezaměstnanosti za letošní duben vzrostla na 7, 34 procenta, což je 1881 nezaměstnaných na Rokycansku. V porovnáním se stejným obdobím minulého roku je vyšší. Může za to ekonomická situace ve státě a ve světě,“ sdělil zástupce ředitelky ÚP Rokycany Jan Koranda.

Zatímco některé podniky se začínají z krize vzpamatovávat, pro jiné je její dopad stále tvrdý. Rokycanské Kovohutě oživení dosud nepociťují, potvrdil to v pondělí generální ředitel Josef Macháček. „Situace není v současnosti o mnoho lepší, než byla v zimě. Odvětví, která obhospodařujeme – elektrotechnika a strojírenství – mají totiž stále velké problémy,“ vysvětlil. Další propouštění ale podle něj v plánu zatím není.

Zaměstnanci, kteří o práci nepřišli, však stále vyhlížejí do budoucnosti s obavami. „Je pravda, že se teď propouštět přestalo a navíc jsme dostali k podpisu nové smlouvy. Znovu se tak počítá s pracovními pátky. Otázkou je, zda se to opět nezhorší,“ svěřil se zaměstnanenec výrobního podniku v Hrádku, který si přál zůstat v anonymitě. Doufá, že by se ho případná výpověď nedotkla a týkala se zejména problematických pracovníků. „Mám hypotéku na dům. Kdybych ztratil pravidelný příjem, jsem v hodně složité situaci,“ dodal.

Rokycanský úřad práce nyní eviduje 88 volných míst. „Aktuální je nedostatek zdravotnického personálu,“ doplnil Koranda.