VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci kantora považují lidé za pouhý servis

ROKYCANY - Učitelů, zvláště na základních školách, je trvale nedostatek. Žákům tak podle častých vyjádření odborníků chybí dostatek mužských vzorů. Situace na Rokycansku kopíruje data z celé země. Výjimkou je snad jen pedagogický sbor ZUŠ Rokycany. V jeho jednatřicetihlavém osazenstvu figuruje hned patnáct mužů.

18.3.2008
SDÍLEJ:

Pavel HudečekFoto: DENÍK/Květa Matějovcová

Zato zástupce ředitelky Základní školy Čechova v Rokycanech Pavel Hudeček je se svými pěti kolegy v šedesátičlenném osazenstvu této devítiletky jasnou menšinou. V rozhovoru pro Deník vysvětluje, proč podle jeho mínění muže škoství, zvláště základní školy, neláká i proč on sám se rozhodl v tomto povolání zůstat.

Co vás přivedlo k rozhodnutí stát se právě učitelem?
Asi práce s dětmi, protože jsem s nimi dělal už za bývalého režimu, jezdili jsme na tábory, věděl jsem, že chci dělat sport. Takže jsem se dal na tělesnou výchovu a mám i to štěstí, že od počátku dělám na nějaké sportovní škole, kde mohu dělat svoji specializaci, tedy fotbal. A to je asi ten důvod, proč to dělám.

Je to jediný důvod?
Ta práce mě musí bavit, bez toho by to nešlo. Ta práce mě naplňuje, to je to, proč tam jsem, to je to, proč já ji trošku povyšuji na možnost jít si vydělávat někam jinam lepší peníze.

Nikdy jste nepřemýšlel o možnosti odejít mimo profesi?
Já jsem si práci mimo školství zkusil, rok jsem pracoval jako obchodní zástupce. Jsem rád za tuhle zkušenost, protože si myslím, že pokud by každý učitel získal tuto zkušenost z pohledu z venku, tak ho to určitým způsobem obohatí a vidí tu problematiku taky trošku jinak.

Co vám tedy dala roční zkušenost úplně mimo obor?
Komunikační dovednosti, protože jsem dělal obchodního zástupce a musel jsem se naučit jednat s lidmi, což se mně hodí i na můj stávající post. A také jsem získal ten pohled zvenku. Já dokážu odstoupit od problematiky konkrétní školy a snažím se na ni dívat se jakoby z nadhledu, komplexně, což je dobře.

Kolik máte v Základní škole Čechova mužských kolegů?
Teď jste mě zaskočila. Sedm? Ne, je nás tam dohromady šest chlapů. Žen je víc než padesát.

Proč se muži do škol na nehrnou, když na fakultách jsou?
Spousta je jich tam z toho důvodu, aby si udělali vysokou školu. Druhá věc je, když se nebudu bavit o penězích, postoj veřejnosti vůči učitelům jako takovým. Dnešní doba nám moc nepřeje. Veřejnost nás bere tak, že bychom se měli postarat o hlídání jejich dětí, a tím to končí. Nedej bože, že bychom zasahovali do jejich plánů a postojů. Role učitele je ve společnosti podceněná. Tam je ten největší problém.

Děti učíte čtrnáct let. Změnily se během té doby?
Samozřejmě se změnily. Doba nás nějakým způsobem mění všechny. Jejich rozhled a jejich technické možnosti, které jsou, je určitě poznamenaly. Ale to není problém. To nám může naopak práci usnadnit tím, že jim nemusíme vysvětlovat práci s počítačem a mobilní telefony, se kterými jsou denně ve styku a umějí to s nimi mnohdy lépe než my. Problém je obecně v tom, že panuje neúcta k jinému povolání. Tím nechci poukazovat jen na školství, ale na nerespektování osobnosti druhého člověka. Snažíme se přežít, ale bez ohledu na druhé. U učitelů je to nejmarkantnější, jsme považováni za nějaký servis.

To si myslí i děti?
Určitě. Vztah se změnil – z našich dob, kdy jsem museli sedět málem s rukama za zády. Já jsem rád, že je to pryč, že tohle nemusejí, ale žáci si mnohdy neuvědomují ani to, že se nebaví se svými vrstevníky, ale s dospělým člověkem, který na rozdíl od nich za sebou něco má a něco dokázal. To je věc výchovy v rodině. Když se pak bavíte s některými rodiči, tak mohu být rád za to, jaké jsou ty děti.

Nemáte někdy pocit, že házíte hrách na stěnu?
Když ho budu mít, tak budu muset odejít. Vždycky doufáme, že v někom z těch dětí něco zůstane. Samozřejmě, že není možné, pokud máme osm set žáků a z nich máme padesát šedesát různě problémových, chtít nějaký ideál. Ale nevěřit tomu, že s těmi žáky navážeme kontakt, tak jsme tam zbyteční. Ten pocit někdy samozřejmě nastane. To by nebylo normální, kdyby k tomu nedošlo. Ale pak se podíváme na ty žáky, se kterými stojí za to pracovat. Nedá se nic dělat, všech osm set žáků nebude skvělých.

Co děláte, abyste nevyhořel?
Mám výhodu, že se nezabývám jen školou. Sport mě naplňuje a i ve škole pracuji se skupinou, která chce něco dokázat. To člověka naplňuje jinak, než když se dostane ke skupině, které je všechno lhostejné. To je pozitivní. Na druhou stranu si myslím, že občas je třeba změnit školu, změnit lokalitu, člověk tak získá novou motivaci. Z hlediska motivace je dobré po určité době změnit prostředí.

Jak dlouho jste v ZŠ Čechova?
Šestý rok.

A čas na změnu ještě nenastal?
Ne. Kdyby byl, tak to budu řešit. Podle mě to není třeba, i proto, že jsem změnil post. A práce, kterou jsem tu začal, ještě není ve fázi, abych tuto školu opustil.

Co učíte? Vy učíte hlavně tělocvik.
Ano. Mojí druhou aprobací je občanská nauka. Tu učím v posledních ročnících a ve sportovních třídách. Tam se jedná vysloveně o komunikační záležitosti.

Takže vás práce naplňuje, protože učíte sportovní třídy, tedy děti, které chtěly dělat sport.
Naplňuje mě to proto, že mám možnost vedle standardních tříd učit i ty výběrové, se zaměřením na fotbal. To mě samozřejmě posunuje dál.

Autor: Květa Matějovcová

18.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka II.stupně - český jazyk, dějepis. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: ZŠ Mýto, Plzeňská 326, Učitel/ka na II.stupni předmětů český jazyk, dějepis, plný úvazek u jednoho z uchazečů doplněn i jinými předměty, zejména výchovami (pracovní, výtvarná), Požadavky: VŠ vzdělání, Zaměstnavatel nabízí příspěvek na stravování, FKSP., Kontakt: ředitelka ZŠ, Mgr. Helešicová Lenka, tel.: 731 560 966, e-mail: reditel.zs@mestomyto.cz. Pracoviště: Základní škola mýto, okres rokycany, příspěvková organizace, Plzeňská, č.p. 326, 338 05 Mýto v Čechách. Informace: Lenka Helešicová, +420 731 560 966.

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocné práce v12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocné práce v dřevovýrobě (montážní a kompletační práce). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Líšenská 160, Zbiroh. , Práce vhodná pro OZP! Možnost zkráceného úvazku na 30 hod./týden., Kontakt: p. Melichar, mob.: 603 237 253 (po-pá, do 13:30 hod.), e-mail: vl.melichar@iol.cz, JOBMATCH. Pracoviště: Vladimír melichar/pracoviště zbiroh, Líšenská, č.p. 160, 338 08 Zbiroh. Informace: Vladimír Melichar, +420 603 237 253.

Výroba - Výroba Montážní dělník18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Operátor/operátorka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 561. Poznámka: Místo výkonu práce: Borgers Rokycany, Hrádek, Volduchy, Požadujeme: manuální zručnost, odpovědnost, , samostatné myšlení, schopnost pracovat v kolektivu, směnnost včetně práce v noci, Nabízíme: platové ohodnocení od 18.000,- do 25.000,- Kč/měs., čtyřsměnný provoz, příspěvek na dojíždění a stravu, kantýnu, přítomnostní bonus, prémie za výkon, dovolená navíc, ... , Kontakt telefonicky Po-Pá od 8.00 do 16.00, e-mailem nebo osobně na pracovišti: tel.: 727 810 977, e-mail: personalistika@borgers-group.com. Pracoviště: Borgers cs spol. s r.o. /rokycany, hrádek, volduchy, stupno, Stehlíkova, č.p. 1111, 337 01 Rokycany 1. Informace: ., +420 727 810 977.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel22 620 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka II. stupně ZŠ, aprobace tělesná výchova, nejlépe se zeměpisem. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zbiroh, Muchova č.p. 554, Požadujeme: vysokoškolské vzdělání. Podmínkou je pedagog s aprobací Tv - dívky (+ Z, Vv) na II. stupni ZŠ., Nabízíme: platové ohodnocení od 22.620,- do 29.500,- Kč/měs., příspěvek na stravování z FKSP i zaměst., příjemné klima školy. Nabízená pracovní příležitost je zástup za mateřskou dovolenou. Celý úvazek, tj. 22 hodin přímé vyuč. činnosti. , Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně (Po-Pá od 7.00 do 15.00): Mgr. Květuše Horáková, tel.: 371 794 439, 739 039 903, 739 601 453, e-mail: zs.zbiroh@worldonline.cz. Pracoviště: Základní škola zbiroh, okres rokycany, příspěvková organizace, Muchova, č.p. 554, 338 08 Zbiroh. Informace: Květuše Horáková, +420 371 794 439.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Češi fandí našim hokejistům.

Hokej v Mirošově i Rokycanech je se snídaní

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 22. února 2018

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Nezabíjejte ho! Lidé chtějí zachránit jelena, jenž zranil turistu

Šumava – Národní park Šumava připustil, že zvíře nemusí být zastřeleno.

Viktoria si zahraje osmifinále Evropské ligy. Postup zpečetil Čermák

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň ve čtvrteční domácí odvetě play-off Evropské ligy porazili Partizan Bělehrad 2:0 a po remíze 1:1 z minulého týdne v Srbsku postoupili do osmifinále. Soupeře pro další fázi vyřazovacích bojů EL Viktorii určí páteční los v Nyonu.

Rokycanská poradna je v ulici Svazu bojovníků 68

Rokycansko – Probační a mediační služba (PMS) mimo jiné pomáhá všem obětem trestných činů. V rámci projektu Proč zrovna já? je je zřízena síť pětapadesáti poraden, kde postižení najdou diskrétní přístup a bezplatnou komplexní pomoc.

Basketbalisté si musí upevnit vedení

Rokycany – Dvěma výhrami v Jiráskově ulici si druholigoví basketbalisté SKB upevnili první pozici ve skupině A. Stejně je na tom pražský Vyšehrad s bilancí 15 vítězství a třemi porážkami.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT