VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci kantora považují lidé za pouhý servis

ROKYCANY - Učitelů, zvláště na základních školách, je trvale nedostatek. Žákům tak podle častých vyjádření odborníků chybí dostatek mužských vzorů. Situace na Rokycansku kopíruje data z celé země. Výjimkou je snad jen pedagogický sbor ZUŠ Rokycany. V jeho jednatřicetihlavém osazenstvu figuruje hned patnáct mužů.

18.3.2008
SDÍLEJ:

Pavel HudečekFoto: DENÍK/Květa Matějovcová

Zato zástupce ředitelky Základní školy Čechova v Rokycanech Pavel Hudeček je se svými pěti kolegy v šedesátičlenném osazenstvu této devítiletky jasnou menšinou. V rozhovoru pro Deník vysvětluje, proč podle jeho mínění muže škoství, zvláště základní školy, neláká i proč on sám se rozhodl v tomto povolání zůstat.

Co vás přivedlo k rozhodnutí stát se právě učitelem?
Asi práce s dětmi, protože jsem s nimi dělal už za bývalého režimu, jezdili jsme na tábory, věděl jsem, že chci dělat sport. Takže jsem se dal na tělesnou výchovu a mám i to štěstí, že od počátku dělám na nějaké sportovní škole, kde mohu dělat svoji specializaci, tedy fotbal. A to je asi ten důvod, proč to dělám.

Je to jediný důvod?
Ta práce mě musí bavit, bez toho by to nešlo. Ta práce mě naplňuje, to je to, proč tam jsem, to je to, proč já ji trošku povyšuji na možnost jít si vydělávat někam jinam lepší peníze.

Nikdy jste nepřemýšlel o možnosti odejít mimo profesi?
Já jsem si práci mimo školství zkusil, rok jsem pracoval jako obchodní zástupce. Jsem rád za tuhle zkušenost, protože si myslím, že pokud by každý učitel získal tuto zkušenost z pohledu z venku, tak ho to určitým způsobem obohatí a vidí tu problematiku taky trošku jinak.

Co vám tedy dala roční zkušenost úplně mimo obor?
Komunikační dovednosti, protože jsem dělal obchodního zástupce a musel jsem se naučit jednat s lidmi, což se mně hodí i na můj stávající post. A také jsem získal ten pohled zvenku. Já dokážu odstoupit od problematiky konkrétní školy a snažím se na ni dívat se jakoby z nadhledu, komplexně, což je dobře.

Kolik máte v Základní škole Čechova mužských kolegů?
Teď jste mě zaskočila. Sedm? Ne, je nás tam dohromady šest chlapů. Žen je víc než padesát.

Proč se muži do škol na nehrnou, když na fakultách jsou?
Spousta je jich tam z toho důvodu, aby si udělali vysokou školu. Druhá věc je, když se nebudu bavit o penězích, postoj veřejnosti vůči učitelům jako takovým. Dnešní doba nám moc nepřeje. Veřejnost nás bere tak, že bychom se měli postarat o hlídání jejich dětí, a tím to končí. Nedej bože, že bychom zasahovali do jejich plánů a postojů. Role učitele je ve společnosti podceněná. Tam je ten největší problém.

Děti učíte čtrnáct let. Změnily se během té doby?
Samozřejmě se změnily. Doba nás nějakým způsobem mění všechny. Jejich rozhled a jejich technické možnosti, které jsou, je určitě poznamenaly. Ale to není problém. To nám může naopak práci usnadnit tím, že jim nemusíme vysvětlovat práci s počítačem a mobilní telefony, se kterými jsou denně ve styku a umějí to s nimi mnohdy lépe než my. Problém je obecně v tom, že panuje neúcta k jinému povolání. Tím nechci poukazovat jen na školství, ale na nerespektování osobnosti druhého člověka. Snažíme se přežít, ale bez ohledu na druhé. U učitelů je to nejmarkantnější, jsme považováni za nějaký servis.

To si myslí i děti?
Určitě. Vztah se změnil – z našich dob, kdy jsem museli sedět málem s rukama za zády. Já jsem rád, že je to pryč, že tohle nemusejí, ale žáci si mnohdy neuvědomují ani to, že se nebaví se svými vrstevníky, ale s dospělým člověkem, který na rozdíl od nich za sebou něco má a něco dokázal. To je věc výchovy v rodině. Když se pak bavíte s některými rodiči, tak mohu být rád za to, jaké jsou ty děti.

Nemáte někdy pocit, že házíte hrách na stěnu?
Když ho budu mít, tak budu muset odejít. Vždycky doufáme, že v někom z těch dětí něco zůstane. Samozřejmě, že není možné, pokud máme osm set žáků a z nich máme padesát šedesát různě problémových, chtít nějaký ideál. Ale nevěřit tomu, že s těmi žáky navážeme kontakt, tak jsme tam zbyteční. Ten pocit někdy samozřejmě nastane. To by nebylo normální, kdyby k tomu nedošlo. Ale pak se podíváme na ty žáky, se kterými stojí za to pracovat. Nedá se nic dělat, všech osm set žáků nebude skvělých.

Co děláte, abyste nevyhořel?
Mám výhodu, že se nezabývám jen školou. Sport mě naplňuje a i ve škole pracuji se skupinou, která chce něco dokázat. To člověka naplňuje jinak, než když se dostane ke skupině, které je všechno lhostejné. To je pozitivní. Na druhou stranu si myslím, že občas je třeba změnit školu, změnit lokalitu, člověk tak získá novou motivaci. Z hlediska motivace je dobré po určité době změnit prostředí.

Jak dlouho jste v ZŠ Čechova?
Šestý rok.

A čas na změnu ještě nenastal?
Ne. Kdyby byl, tak to budu řešit. Podle mě to není třeba, i proto, že jsem změnil post. A práce, kterou jsem tu začal, ještě není ve fázi, abych tuto školu opustil.

Co učíte? Vy učíte hlavně tělocvik.
Ano. Mojí druhou aprobací je občanská nauka. Tu učím v posledních ročnících a ve sportovních třídách. Tam se jedná vysloveně o komunikační záležitosti.

Takže vás práce naplňuje, protože učíte sportovní třídy, tedy děti, které chtěly dělat sport.
Naplňuje mě to proto, že mám možnost vedle standardních tříd učit i ty výběrové, se zaměřením na fotbal. To mě samozřejmě posunuje dál.

Autor: Květa Matějovcová

18.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 20 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/asistentka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zámostí č.p. 594, Radnice u Rokycan., Náplň práce: zajišťování exportu a importu zboží, Požadujeme: úplné střední vzdělání, znalost anglického nebo německého jazyka slovem i písmem podmínkou, zodpovědnost, komunikativnost, příjemné vystupování, flexibilita, odolnost vůči stresu, znalost práce na PC, Nabízíme: platové ohodnocení od 20.000,- Kč/měs., k dispozici služební automobil , Životopis prosím zaslat jak v českém tak v cizím jazyce., Kontakt telefonicky, e-mailem: p. Repatá, tel.: 371 795 350, e-mail: p.repata@primaklima.com. Pracoviště: Prima klima trading cz s.r.o., Zámostí, č.p. 594, 338 28 Radnice u Rokycan. Informace: Repatá, +420 371 795 350.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 500 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci a pomocné práce KOBERCE TREND Rokycany. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč, mzda max. 1000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: KOBERCE TREND, Plzeňská 29, Rokycany. Kontaktní osoba: pí Monhartová, tel: 371729837, e-mail: rokycany@kobercetrend.cz , Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, doba dle potřeby zaměstnavatele.. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 039 - koberce trend rokycany, Plzeňská, č.p. 29, 337 01 Rokycany 1. Informace: , .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 19 500 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení Všeobecné sestry bez osvědčení na oddělení JIP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rokycany, Voldušská č.p. 750 - oddělení JIP , Požadujeme: obory vzdělání - střední zdravotní škola - obor všeobecná sestra, vyšší zdravotní škola - obor všeobecná sestra. Uchazeči musí splňovat požadavky zákona č. 96/2004 v platném znění. Dále musí mít uchazeči očkování proti hepatitidě typu B. Zaměstnavatel bude požadovat výpis z rejstříku trestů., Nabízíme: platové ohodnocení od 19.500,- Kč/měs. , Kontakt telefonicky nebo e-mailem: p. Mgr. Matějková Pavla, vedoucí sestra JIP, tel.č. 371 762 255 , email: matejkova@nemocnice-ro.cz.. Pracoviště: Rokycanská nemocnice, a.s./jip, Voldušská, č.p. 750, 337 01 Rokycany 1. Informace: Pavla Matějková, .

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech pracovník technické kontroly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: C+H Metall s.r.o. - pracoviště Rokycany, Družstevní č.p. 1243. , Požadavky: vzdělání ve strojírenském oboru + praxe podmínkou, dobrá znalost práce na PC, znalost čtení výkresů. Zaměstnavatel nabízí: jistotu dlouhodobého zaměstnání, možnost karierního růstu, školení hrazená zaměstnavatelem, motivační prémie, příspěvky na dovolenou a Vánoce, stravenky. , Kontakt: Ing. Petr Hajný, tel.: 602 248 051 (8:00-17:00, po - pá), hajny@chmetall.cz. Pracoviště: C+h metall s.r.o. - pracoviště rokycany, Družstevní, č.p. 1243, 337 01 Rokycany 1. Informace: Ing. Petr Hajný, +420 602 248 051.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křest nové školní kuchyňky v devítiletce na Jižním předměstí si nenechali ujít domácí ani hosté. Řediteli Bohumíru Noskovi (vlevo) a vedoucímu odboru školství a kultury města Rokycan Tomáši Hůlkovi se parta osmáků pochlubila i svými  výtvory.

Na Jižním si vaří školáci

Fortuna je novým hlavním sponzorem nejvyšší fotbalové ligy. Na snímku generální ředitel Fortuny David Vaněk.
10

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Potok v Bušovicích přetne nová lávka pro pěší

Bušovice – Nová lávka přes potok vyroste v Bušovicích.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Z Oseka do Volduch vede nový chodník

Osek – Propojení dvou sousedních obcí – Volduch a Oseka – novým chodníkem je skoro hotové.

Muž, na kterého se sesypala část zdi, v nemocnici zemřel

Tachov – Ačkoliv podle prvotních znaků nebyl starší muž, na kterého se v pondělí v Tachově sesypala část zdi při demoličních pracích, v ohrožení života, svým zraněním nakonec v nemocnici bohužel podlehl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT