Noc co noc zde úřadují a výjimkou nebyl ani tento týden. Po dvou intenzivních dešťových přeháňkách divočáci dokonale rozryli pečlivě udržovaný povrch. „Areál je součástí honitby, což je ten největší kámen úrazu. V pořádku není jediná trať, které mimochodem měří čtyři kilometry. Všech osmnáct greenů je rovněž nepoužitelných,“ posteskl si jednatel společnosti Rekreační park František Chylík.

Příčinu vidí v přemnožení zvířat při mírné zimě před dvěma lety. Prasatům vyhovoval i loňský letopočet, takže na Třímanských skalách přečkaly studené měsíce s přijatelnými mrazy desítky selat. „Hospodaříme na pětatřiceti hektarech a uhlídat takový prostor je nemožné. Zvlášť, když nemůžeme vzít spravedlnost do svých rukou,“ dodal Chylík.

Hlásí se mu prý dobrovolníci, kteří by se chopili zbraní, jenže zákon jim to nedovoluje. Odstřel je v rukou organizovaných myslivců, v tomto případě ze sdružení v Kladrubech. Ti se ovšem brání tvrzením, že je jich málo a nemohou údajně zasáhnout kvůli obavám z roztrhání svých psů.

„Problémem se zabýváme už delší čas. Majitelům jsme radili použít prostředky, které by divočáky odradily, jenže všechno to bylo marné. Ani ohradníky se neujaly. Kanci je hravě překonali,“ konstatovala jednatelka okresního mysliveckého spolku Světlana Vlnová. Situace je dnes taková, že škoda překročila dva miliony korun a není to konečná suma.

Pokud by Kladrubští nadále váhali, je Chylík připraven obrátit se na soud. Podle platné legislativy by pravděpodbně uspěl, neboť myslivci mají povinnost se o svou honitbu náležitě starat.