Okresní epidemioložka Mária Spáčilová nás informovala, že se domů vrátili v horečnatém stavu a navštívili obvodní lékaře. Průvodním jevem byly navíc bolesti kloubů a svalů či hlavy, někdo měl i rýmu. Protože pobývali v oblastech, kde se onemocnění vyskytuje, odeslali je na infekční kliniku, která podezření potvrdila. Dvěma z nakažených bylo naordinované domácí ošetření. „Nejedná se o izolaci ve smyslu karantény, ale doporučení nepřijímat návštěvy tu je. Stejně tak vědí, že by měli nosit doma ústenky,“ sdělila Spáčilová.

Všichni nemocní prasečí chřipkou žijí v bližším okolí Rokycan. Kontaktní onemocnění, vyvolané stykem s nimi, v rodinách či jejich okruhu zatím známé není. Pacienti dostali od lékařů běžné symptomatické léky, to znamená proti tomu, co je nejvíce trápí – na snížení horečky, někteří na bolesti, anebo mírnící kašel či usnadňující vykašlávání. Ne pro druh onemocnění speciální antivirotika. „Všechny tři zníněné případy jsou registrované teď – v srpnu. Poslední z pacientů je v péči plzeňské infekční kliniky,“ uvedla epidemioložka.

„Co se týče klasické sezónní chřipky, vakcína na trhu je a bylo by možné očkovat. Naproti tomu známá antivirotika Tamiflu a Relenza, aplikovaná třeba v případě ptačí chřipky, na Rokycansku nejsou k dostání a předpokládám, že ani jinde. Stát je stáhl do rezerv,“ uvedl představitel rokycanské lékárny Farmacum a zároveň předseda okresního sdružení České lékárnické komory Jiří Kačírek.

V každém případě jsou ale oba přípravky, jak dále sdělil, vázané na lékařský předpis. Tedy volně neprodejné. Objednávku na speciální vakcínu proti viru prasečí chřipky vláda dosud s žádným z výrobců nepodepsala. K hospitalizování pacienta z Rokycanska, mluvčí fakultní nemocnice Renata Jenčíková uvedla: "Jeho stav příliš závažný nebyl, nyní už je doma. Ani u jiných případů zatím naštěstí průběh extrémně težký není,“ informovala.

Pan Stanislav, patřící do ´rokycanské´ trojice ale říká: „Jestli se to rozšíří, jak straší, nikomu to nepřeju. Pár chřipek jsem už zažil, ale teď jsem se tři dny klepal v horečce a ani se pořádně nemohl otočit.“ I nástup onemocnění byl podle něj rychlý. V noci ho náhle roztřásla horečka a zimnice. Přidal se suchý kašel, bolest svalů, kloubů, vlasů – zkrátka celého těla.

Po třech dnech si myslel, že má vyhráno a vstal, ráno bylo vše zpět. „Už jsem neváhal a volal do Plzně na infekční kliniku. Poslali pro mě sanitu, nasadili roušku, na místě zavedli léky do žil a nasadili Tamiflu. Po čtyřech dalších nech jim vyšlo, že už nejsem nakažlivý, a předali mě do péče mé lékařky,“ popsal.