„Letos uplyne čtyři sta let od postavení chrámu. K tomuto výročí jsme směrovali i dokončení jeho celkové rekonstrukce, “ uvedl kněz David Dudáš.

Sundané kříže jsou celkem tři. Jeden odborníci sejmuli ze střechy nad oltářem a dva z míst nad chrámovou lodí. Jsou dost masivní, nejedná se tedy o žádný tenký plech, a jejich výška se přibližně pohybuje kolem 140 centimetrů. Nyní je čeká pozlacení, ale předtím projdou ještě podstatnou změnou: „Památkáři nám dovolili doplnění o dvě ramena, aby vypadaly jako pravoslavné. Jeden kříž ještě dáme přidělat a osadíme ho nad kapli sv. Rozálie,“ sdělil kněz.

Hlavní kříž na špici kostela zůstane původní – latinský. „Vvzhledem k nynějším vlastníkům kostela a také proto, že se nejedná o zásadní zásah do podoby památky či nevratnou změnu, jsme na žádost změny křížů přistoupili,“ uvedla Jana Cinkeová, která má v okrese památky na starosti.

Ze snímání symbolů víry měli majitelé památky trochu obavy. Nevěděli jsme, jak jsou přichycené. Nakonec ten nad oltářem byl připevněný nejen ke střeše, ale i ke trámům krovu. Zbylé dva držely na šroubech připevněných k tyčím zapuštěným do betonu. „Možná jejich sejmutí bylo vážně božím řízením, protože úchyty byly opotřebované tak, že masivní kříže držely doslova na vlásku a hrozil brzký pád,“ konstatoval Dudáš.