„Mimo dalších jsme tu měli určitě na padesát novopečených rytířů čtenářského řádu. Tedy prváčků, co od knihovny při pasování darem dostali také čtenářský list. Hodně přicházeli i s rodiči, aby se více rozkoukali a poznali, jak to tu chodí,“ informovala Vratislava Menclová. Další dopoledne byla sice návštěvnost slabší, ale odpoledne vše vyrovnalo. „Zřejmě ne všechny děti mají zažitý rozšířený prázdninový nárůst půjčovní doby i na dopoledne, a potom – venku je krásně,“ konstatovaly knihovnice.

Mezi návštěvníky byla i dvanáctiletá Jiřina Vomáčková. „Trávila jsem čas hlavně vyhledáváním informací na internetu a potom hraním her, které má knihovna na cédéčkách,“ sdělila. Opodál mladé ´surfařky´ zasedl Jakub Frűhauf. „Zjišťuji odpovědi k otázkám ze soutěže Plavba staletími. Jinak s kluky většinou lítáme venku a koukám na olympiádu. Čas na čtení si ale také najdu, spíše upřednostňuji fantasy žánr. Teď souběžně čtu od Štulcové Nemotonburg a Scottova Alchymistu – o Nicolasi Flumelovi z Harryho Pottera,“ uvedl.

„Zvláštní akce, s výjimkou rozšířené půjčovní doby, jsme na jarní prázdniny nechystali. Ale na březen a duben jich připravujeme hned několik. Třeba literární soutěž Jakou barvu má svět,“ podotkla za knihovníky Jarmila Kyselá. Jana Frűhaufová dodala: „Namísto Měsíce knihy je teď březen Měsícem čtenářů. K tomu pro mateřinky a mladší děti ze škol chystáme akci Čteme a doporučujeme. Dění zakončí 26. března Noc s Andersenem. Kromě toho vyhlásíme anketu SUK 2009 o nejpopulárnější knihu vydanou v daném roce,“ objasnila.

V knihovně se ve středu odpoledne pohybovala i sedmačka Kristina Hrádková. „Čtu hodně a ráda. Třeba dívčí literaturu od Věry Řeháčkové, ale vypůjčuji si i knížky s rukodělnými návody. Naposledy jsem dělala náramky z bavlnek. Jinak běhám o prázdninách venku s kamarádkami a maminka mě má také k učení.“ Možnost trávit chvíle volna v počítačovém koutku si pochvalovala rovněž devítiletá Kateřina Tonárová a o rok mladší Aleš Poborský. „Ráda i čtu, právě jsem vrátila Nejkrásnější pohádky naší babičky a pustila se do Malé mořské víly,“ pochlubila se. Aleš uvedl, že knížky ho docela baví, ale preferuje počítač a sportování.