„Tentokrát ve věci zastupujeme Rokycansko sami. Kraj už s ministerstvem jednal, a nadále jedná, po jiné linii. Snahu vyvíjíme na více frontách,“ uvedl starosta Vladimír Šmolík.

Ve věci se angažovala i poslankyně Milada Emmerová a senátor Luděk Sefzig. Také veřejnost vyjádřila v tomto směru jasně svou vůli. Požaduje zachování rozsahu stávající zdravotní péče. Proti rušení gynekologického a dětského oddělení jsou stovky obyvatel regionu. Připojily svůj hlas k Antimemorandu Asociace českých a moravských nemocnic, jež napadá spojený postup zdravotních pojišťoven ve věcí nasmlouvání péče, a tím i lůžek. S kým totiž v lednu novou dohodu neuzavřou, má smůlu. Právě porodnické oddělení v Rokycanech, ačkoli je zrekonstruované, moderně vybavené, a navíc na základě dojezdových vzdáleností slouží klientele tří okresů (i Plzně severu a jihu), patří k nejohroženějším.

„Archy umístěné v městském úřadu, nemocnici, na po- licii a v úřadu práce podepsalo 4896 lidí,“ informovala vedoucí sociálně zdravotního odboru MěÚ Rokycany Blanka Kohoutová. Zvlášť zprávu o proběhnutí akce budou Asociaci nemocnic posílat některé obce Rokycanska. Podle prozatímní- ho zjištění je jich 11 a dokument signovalo už 1533 občanů. V samotné nemocnici se nasbíralo 3800 hlasů. Ty se připočítaly k těm z radnice. Údaje dostane už zmiňovaná asociace, ale také ministerstvo.

„Zatím, abychom měli něco pádného v ruce, vezeme s sebou jen dopis, s nímž se lidé svými hlasy ztotožňovali, a údaj o počtu sympatizantů. Pod- pisové archy pošleme doporučeně,“ sdělil Šmolík. Schůzku mají domluvenou s náměstkem ministra a věří, že je přijme i sám ministr, jemuž právě chtějí předat uvedený dopis.

Zaměstnanci nemocnice už se také vyslovili jasně, veřejně například na Střelnici, při březnovém setkání k záležitostii. Tam mimo jiné zazněl podrobnější rozbor situace, ale také domněnka, že na zmodernizované porodnické oddělení má někdo zálusk. Zdravotníci rovněž důrazně poukazovali na dojezdové vzdálenosti a z toho plynoucí fakt, že životy žen a rozených dětí by se mohl y ocitnout v ohrožení.

„Nejsmutnější je, že důvody pro zachování zdravotní péče tady vidíme všichni jasně, podepisujeme protestní listiny, jedná se na nejvyšších úrovních… Pak ale může jeden úředník od stolu škrtnout perem a všechno bude marné,“ podobně jako i další se obává možného vyznění například Dana Pospíšilová.