„V jedné z těch diskuzí bylo napsané, že za to někdo musel nejspíš i zaplatit, tak teď nevím, co si mám o tom myslet,“ říká. Stejně jako mnoho dalších lidí narazil na mobilní aplikaci JokesPhone. Tu si může kdokoliv stáhnout do telefonu a pak zkouší nachytat své známé nebo volá namátkou lidem, kterým se na displeji zobrazuje změněné číslo volajícího. Bývá to například 672 249 895, 672 051 803 a další, které nezačínají jen 672, ale i 673 a zřejmě i jinými čísly.

Aplikace používá několik předem nahraných scénářů. Prý že si sousedé stěžují na hluk, na zápach marihuany, že si tu někdo objednal pizzu. V jiných verzích jde třeba o nevěru, o dopravní nehodu nebo pokutu za rychlost. Aplikace přitom hovor nahrává a následně umožňuje sdílet rozhovor s nachytaným na sociálních sítích. Až v této fázi je možné postup napadnout. Pokud vás někdo nahraje a telefonát bez vašeho souhlasu zveřejní, může jednat protiprávně. 

Vyššího účtu za telefon se ale volaní obávat nemusejí. „Ten, kdo takový telefonát přijme, nic neplatí,“ potvrzuje mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Operátoři tyto hovory zablokovat nemohou. „Aplikaci lze stáhnout z různých zdrojů, a protože nevyužívá jen jedno číslo, ale více čísel, nemůžeme to zablokovat,“ dodává Jungmannová.