VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes šedesát procent zaměstnanců nemá průměrnou mzdu

ROKYCANSKO - V České republice podle průzkumů za nadprůměrné mzdy pracují politici, ředitelé a management. Výpočty průměrných mezd jsou kvůli jejich astronomickým platům většinou zkreslené. Průměrná mzda se počítá jako průměr, takže jsou do ní zahrnuty jak platy nejnižší, tak nejvyšší.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

Zajímavé je, že podprůměrně placených zaměstnanců je o dvě třetiny více než nadprůměrných. Jedna skupina obyvatel tvrdí, že vyjít s třiceti tisíci korunami měsíčně je zhola nemožné.

Nemalá část lidí však musí vystačit s necelými deseti tisíci hrubého. „Jsem prodavačka. Profesi vykonávám už dvacet let. Za tu dobu jsem obsloužila desetitisíce lidí a natahala stovky tun zboží. Plat ale odvedené dřině neodpovídá. Pak slyším, že někomu se zdá dvacet, nebo dokonce třicet, tisíc málo. Co máme říkat my? Měli by si zkusit vyjít s devíti tisícovkami na měsíc!“ zlobila se Jana Dvořáková z Rokycan.

Na vrcholu finančního Olympu jsou samozřejmě politici a ředitelé bank. Jejich měsíční plat se pohybuje v částkách, které dvě třetiny rodin v ČR považují za své celoživotní úspory.

Minimální mzda představuje osm tisíc korun. Podle názoru odborníků se za tyto peníze dá žít poměrně těžko a po zaplacení nájemného a nákladů spojených s bydlením, které se pohybují minimálně kolem pěti tisíc korun, by prý lidem zbylo jen pár korun na jídlo. A kde vzít na dopravu. Ať už jde o financování bezínu či nafty do osobního auta, anebo úhradu za přepravu veřejnými dopravnímu prostředky. A to ceny pohonných hmot ještě stále rostou. Na dopravu by podle soudu odborníků už ale vlastně nemělo mnohým lidem vůbec zbýt.

„My se ale do práce nějak dostat musím. Ne každý může dělat přímo tam, co bydlí,“ slyšeli jsme od nejednoho z lidí při minianketě deníku. „Zase budeme chodit spoustu kilometrů pěšky jako naši dědečkové?“ namítá k problému Alena Rotová ze Strašic, která také není zaměstnaná v místě svého bydliště. „Na čem nejvíc ušetříte? Na jídle,“ míní paní Eva z Rokycan, která chtěla zůstat v anonymitě. „Musíme jíst hodně prostě. Obávám se, že za chvíli si moje děti budou některá jídla spojovat jen s výjimečnými dny,“ konstatovala smutně.

Stejně tak nechtěl plné jméno uvést čyřicetiletý Karel z okresního města. „Nemyslel jsem si nikdy, že Češi se budou vůči Čechům chovat jako pakáž. Zahraniční majitel by i leccos zaplatil, ale čeští manažeři ukrajují platy, aby sami vynikli. Když se dva tři vystřídají ve funkci, poznáte to.“

Už dávno neplatí, že řemeslo má zlaté dno. Právě v ´dělnických ´ rodinách se společný čistý měsíční příjem pohybuje kolem třiadvaceti tisíc korun. „Nejvíc mi vadí, že na to, jak pořád musím obracet korunu, doplácejí moje dvě děti. Stydí se, že nemohou mít to, co někteří spolužáci. Už začínají být i mezi dětmi propastné rozdíly. Dospělý to nějak zvládne, ale moji kluci se proto začínají cítit méněcenní. To mě bolí a zároveň hrozně deptá,“ uvedla Kristýna z Hrádku.

Helena Bauerová, Božena Šopejstalová

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení