Konec polopřevodů a v podstatě neexistující, tedy vyřazená vozidla z registrů na silnicích. To vše má na svědomí jediné datum úterý 30. června.

Polopřevod znamená, že původní majitel prodávané vozidlo sice odhlásí, ale nový vlastník už přihlášení na sebe neprovede. Jedním z důvodů, proč tak kupující činí, je vyhýbání se poplatku za ekologickou daň, potažmo likvidaci. Možnosti před zmíněným datem například dávaly volnou ruku i těm, kteří nelegálně obchodují s vozidly.

„To víte, že mám tu zkušenost. Po snad pěti letech od prodeje se mi ozval kupující, jestli by se mnou nemohl sepsat novou plnou moc k převodu ta původní byla pochopitelně propadlá a auto neměl na sebe napsané. Já musel jen ověřit podpisy, ale jemu to asi muselo být docela trapné. Vlastně by přišel o auto, kdybych teď nesouhlasil," prozradil pan Michal z Rokycan, kterého se nové nařízení dotklo už v květnu. „Alespoň, že to nenechal na poslední chvíli," dodal.

Právě poslední dny měli napilno na registru vozidel v okresním městě.

„Bylo plno. V poslední dny jsme dokonce prodlužovali otevírací dobu. Konkrétně šlo o čtvrtek, pátek, pondělí i úterý, kdy jsme dali majitelům příležitost až do osmnácté hodiny. Kolik lidí termín nestihlo, nebo na něj zapomnělo, ukáže systém během dnešního dne," prozradil vedoucí odboru dopravy v Rokycanech Ladislav Kőnigsmark.