Program, který armáda a Nadace pozemního vojska pro Bahna letos připravily, lákal na ukázky nejmodernější techniky české armády i na ukázky historických armádních strojů ze sbírek rokycanského Muzea na demarkační linii. Svátek v tento měli Petr a Pavel a přímo na místě ho tak mohl slavit i prezident ČR Petr Pavel, který se na akci nečekaně objevil.

Diváci procházejícího prezidenta zdravili potleskem. Petr Pavel se na místě zajímal především o moderní vojenskou techniku. Prohlédl si například moderní rušič Starkom z výzbroje naší armády nebo bojové vozidlo pěchoty Puma z výzbroje německého Bundeswehru.

Prezident Petr Pavel překvapil návštěvou Bahen. Prohlédl si rušič Starkom | Video: Roman Cichocki

K vidění byly ve statických i dynamických ukázkách stovky kusů techniky. Jednotky pozemních sil předvádějí vozidla chemického průzkumu, bojová vozidla Pandur II, lehká obrněná vozidla Iveco, samohybné kanónové houfnice Dana i těžkou pásovou techniku, jako například tanky T-72, Leopard nebo bojová vozidla pěchoty.

Program akce, která patří k největším prezentacím armády pro veřejnost u nás, zahájily podle tradice přelety bitevníků Alca a stíhaček Gripen. Nechyběly ani salvy vypálené ze samohybných houfnic Dana. "Česko se dnes rozdělilo na dvě skupiny. Jedna zamířila na filmový festival do Karlových Varů a ta druhá je zde na Bahnech u Strašic," řekla před zahájením ministryně obrany Jan Černochová.