Na setkání s vnímavými posluchači se těší žáci a studenti základních škol a gymnázia v Rokycanech, zástupci města, společnosti Post Bellum a rovněž pamětníci, kteří se rozhodli podělit se se studenty o své příběhy. Do projektu je zapojeno pět týmů. Ze základní školy TGM chlapci a děvčata z 9. třídy pod vedením Hany Draganovské. Ze školy v ulici Míru jsou to dvě družstva ze 6. třídy pod vedením Sylvy Zemánkové a Vladimíry Janovcové. A další dva kolektivy s podporou Moniky Drechslerové a Renaty Wünschové se přidaly z gymnázia. O hudební doprovod se postarají umělecké školy.

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Ti se za doprovodu svých učitelů a lidí z Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky, další se vydají do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohou sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže. Nakonec musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě. Výsledky jejich práce si můžete prohlédnout na webových stránkách.

Osazenstvo školky to mělo do tělocvičny devítiletky jen pár kroků.
Předškoláci dováděli v rokycanské devítiletce T.G. Masaryka

Dosud se do Příběhů našich sousedů zapojilo více než 7500 žáků a studentů z téměř tisíce škol po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem více než 1 800 pamětnických událostí. Cílem přitom není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.