Na Ústecku řadí příušnice a už i Plzeňsko má nemocné jimi postižené. Jak vypadá situace na Rokycansku, jsme se zeptali epidemioložky Márii Spáčilové z rokycanského pracoviště Krajské hygienické stanice Plzeň.

„Máme hlášené tři případy. Sourozence narozené v roce 1991 a 1993, v dětství už očkované. V jejich případě neprovázely průběh onemocnění komplikace,“ informovala Spáčilová. „Ve třetím případě byl nemocným dospělý, ročník 1984. Musel zápolit i se zánětem varlat, průběh onemocnění byl složitý a vyžádal si léčení na infekčním oddělení nemocnice,“ dodala.

„Lidé, kteří se narodili před rokem 1986, neabsolvovali očkování proti příušnicím. Za svůj život už onemocnění většinou prodělali, ať už s příznaky či bez nich. Jen výjimečně se mezi nimi vyskytují nechránění jedinci. Nově se proto s proočkováním těchto ročníků proti příušnicím nepočítá,“ informoval docent Petr Pazdiora, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice PK. Pokud by někdo z dříve narozených přece jenom chtěl, má možnost nechat se očkovat, ale musí si to zaplatit.

Z prozatím uvedeného je patrné, že po roce 1987 už je celá populace v České republice očkovaná. Na Ústecku, a případy se objevují také na Plzeňsku, ale evidují pacienty i mezi ročníky, které by měly být vakcínou chráněné. „Nejde o to, že by použitá očkovací látka byla špatná, jak se někteří domnívají. Faktem však je, že její vlastnosti nezajišťují celoživotní ochranu. Po deseti letech imunita očkovaných proti nákaze postupně slábne,“ objasnil docent Pazdiora.