VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přívalový déšť zaplavil hlavně Radnice a Dobřív

Nejhůře na tom byla místa, kde spadlo kolem sedmdesáti milimetrů vody

8.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Zahrádkáři a zemědělci vzývaný déšť ko– nečně v pondělí dorazil, ale s ním i pohroma. Zatopená místa mají Radnice a Dobřív, které zaplavila bahnitá řeka.

Dobřív pod bahnem
Bláto jednolitě pokrylo dvory, zahrady a dokonce i náves, dostalo se až do sklepů. „Ležíme v poměrně úzkém údolí a za námi se docela strmě zvedají pole k lesu. K naší smůle je Příkosická zemědělská osela kukuřicí. Touhle širokořádkovou plodinou voda projela, příval nezadržela. Kdyby se jednalo o čistou vodu, ještě by to šlo. Ale ona z kukuřičných polí snesla bahno. Vyvezli jsme ho už několik náklaďáků,“ posteskl si starosta Dobříva Milan Kozlík.
Pohroma přišla kolem třinácté odpolední a večer se rozpršelo znova. Mnohé z toho, co už bylo vyčištěné, pokrylo bláto znova. A tak se lidé a technika seškrabávající nánosy činili včera celý den nanovo. Pohotovost měli i hasiči. Pomáhali s odčerpáním kalu a prostříkávali ucpanou kanalizaci.

Spadlo 70 milimetrů vody
„Odpolední liják s kroupami trval tak půl hodiny, ale podle mého měření spadlo k 70 milimetrům srážek. Podobná situace nastala před pěti lety, kdy jsme během týdne byli vyplaveni třikrát. Po domluvě zemědělci dlouho kukuřici nad obec neseli, obilí nebo tráva většinu vody zadržely. I teď se ukázalo, že travnatý pruh na jižním svahu hodně pomohl,“ rozebíral situaci Kozlík.


Proklínají kukuřici
U minimarketu Kala bahnitý proud odnášel i auto. Provozovatel obchodu Vojtěch Kavalír byl jedním z těch, kdo vyklízeli bahno i ze sklepů. „Žiju tu dlouho, ale tohle jsem nezažil. Nedá se to popsat, to se musí vidět. Chudáci lidi, co bydlí za mnou. Měli bláta plné nejen sklepy, ale dostalo se jim i přímo do domů a garáží, o zahradách nemluvě,“ líčil. „Když jsme byli před lety zaplaveni, a to byla pohroma menší než teď, starosta projednal záležitost s Příkosickou zemědělskou, aby nad obec kukuřici neseli. Byl klid a najednou je to tu znova. Jsme údolní vesnice, víme, co déšť dokáže a že mu člověk neporučí. Voda ale přejde. Ovšem, když vás zaplaví tuny bahna…! Pokud zemědělci nedokáží přemýšlet, je to na podání žaloby,“ uvedl rozhořčeně.

Perou se s následky
Ke kalamitou hodně postiženým patří i Marie Jílková. Její vzorná zahrádka kolem upravené dřevěnice už neexistuje. „Mám v přístřešku, na dvoře, prostě všude kolem jezero bláta,“ popsala. „Když to začalo, natahala jsem dveře, plechy, zkrátka co se dalo před vrata, nic nepomohlo. Od pondělka čerpám vodu, vyvážím kolečka bláta, splachuju ho tlakovým zařízením… Hrůza. Sousedi jsou na tom stejně,“ sdělila. „Všechno je vina kukuřice nahoře pod lesem. Neudrží vodu. Mluví se o tom pořád a zas to udělají. Jak je tu kukuřice, plavem,“ dodal roztrpčeně Jaroslav Vlasák. „My máme bahna plný dům, zdaleka jsme to ještě nezlikvidovali,“ informoval včera po poledni. „Ledničky, mrazáky, koberce – všechno je zničené. Uvažujeme o podání hromadné žaloby. Podobně jako Němčovice. Také se tak proti počínání zemědělců brání,“ doplnil.

Názor zemědělců
V Příkosicích neměli včera ředitele ani agronoma. Ekonom Miloslav Zbraslavský nám řekl: „Byl jsem na místě v pondělí i včera. Na zádržné systémy nejsem odborník, k tomu vám nepovím. Půda má samozřejmě schopnost pojmout určité množství vody. Byla však jednak vyprahlá a v případě přívalového deště stejně neměla šanci. Voda stekla z lesů přes pole, kukuřici ale nikde nesmetla. Je otázka, jestli by jí jiná plodina zarazila. Tohle totiž byla extrémní situace, nikde v okolí tolik vody naráz nespadlo.“ Míní, že kde nejsou otevřené příkopy, které by ji odvedly do větší vodoteče, není v případě přívalového deště šance na usměrnění přívalu. vody. „Vím, že lidé jsou rozhořčení. Snažili jsme se jim alespoň pomoci s částečným úklidem,“ dodal.

Plavaly i Radnice
Blesková průtrž nadělala velkou paseku také v Radnicích. Vodní vlna po sobě nechala spoušť, kterou v průběhu celého včerejšího dne likvidovali hasiči i tamější obyvatelé. Rychlou a živelnou návštěvou byl postižen například Jan Altman. „Pan starosta naráz ´přišel´ o zahradu a dílnu. Voda ale dosáhla přes terasu až k němu do obýváku,“ sdělil zastupitel Jaroslav Vonásek. Postiženo bylo i mnoho dalších obyvatel, z prostor to většinou odnesly zahrady nebo sklepy. Dvanáctičlenná četa pracantů odstraňovala hlavně bahno. „Město nemá žádné úložiště, takže jsme se operativně domluvili, že nánosy odvezeme do Kruhovky,“ upřesnil Vonásek. Také radnická školka a škola si musela s nečekanou návštěvou poradit. Oba prostory zasáhla voda pouze lehce a jejich chod to nijak neovlivnilo. Jednalo se hlavně o chodby a suterén, následky se podařilo odklidit hned záhy, což potvrdily ředitelky MŠ Ivana Buchancová a ZŠ Helena Veselá. Meteorologické prognózy nejsou příliš pozitivní. „Hrozby se určitě obáváme,“ svěřil se Vonásek. Všichni ale doufají, že předpovědi se nenaplní.


8.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení