Sotva rozmrzl povrch, lesáci začali šturmovat. Nastal pro ně závod s časem, aby stačili sazenice stromečků dostat do půdy, pokud je šance, že se u– jmou.

„Rána jsou sice ještě chladnější, ale stromkům to nevadí. Krusta, kvůli které se nedalo ještě před čtrnácti dny sázet, už povrch nesvírá,“ sdělil představitel Lesů města Rokycan Stanislav Suda. „Většinou jezdím na traktoru, ale vím, že kolegové mají po ránu ruce pěkně ztuhlé,“ konstatoval Václav Pokorný. Když ale vysvitne sluníčko, pořádně už hřeje,“ dodal.

Právě toho se lesáci obávají. „Klimatické podmínky jsou momentálně příznivé, zem je vlhká. Sazenice se dobře ujmou, nezaschnou. Nikdy ale nevíte, jak dlouho bude situace trvat. A tak pospícháme, i když letos toho v plánu výsadby máme méně. Vloni jsme si udělali náskok,“ objasnil Suda.
Na vysazení čeká asi 180 tisíc stromečků, rozmístěné budou zhruba po 25 hektarech. Přibližně čtvrtinu ze sazenic tvoří listnáče – zejména duby a buky.
Jedenáct tisíc sazenic také putuje do plantáží vánočních stromků. Především se jedná o borovici černou, smrk pichlavý a jedle. ´Vyřezáv– kové´ stromečky z lesa totiž mají příliš dlouhé přírůsty a zákazníci o ně nestojí. Proto si stromky na Vánoce rokycanští lesáci začali pěstovat zvlášť.
Všechny sazeničky chtějí mít v zemi do konce dubna. Kvůli tomu teď na práce v lesních školkách převedli i zaměstnance z pily a přijali deset brigádníků.