Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč se slaví Velikonoce?

Rokycany - Otázky pro Jindřicha Fencla, jáhna římskokatolické farnosti Rokycany.

24.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Proč se Velikonoce vůbec slaví ?
Velikonoce jsou původně jarní pastýřský svátek na Blízkém východě, který se někdy kolem roku 1400 před naším letopočtem (velmi zhruba) stal nejdůležitějším svátkem formujícího se židovského národa. Byl připomínkou jejich záchrany – vyvedení z otroctví v Egyptě a vydání se na cestu pouští do Zaslíbené země – dnešního Izraele. Tyto největší židovské svátky se staly zároveň největšími svátky křesťanskými, protože v jejich předvečer, někdy kolem roku 30 našeho letopočtu, byl Kristus ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých. Věřící si o Velikonocích připomínají poslední události Kristova života:

Na Zelený čtvrtek je to jeho poslední večeře s učedníky, při které ustanovil svátost Eucharistie (a opakování toho je základem dnešní mše svaté), poté modlitbu a zatčení v getsemanské zahradě.

Na Velký pátek pak jeho odsouzení, cestu s křížem na vrch Golgotu, kde ukřižován umírá a je pohřben do skalní hrobky.
Bílá sobota je dnem klidu a smutku, mrtvý Ježíš spočívá v hrobě. Až v sobotu večer, po západu slunce se slaví vigilie (to je noční bohoslužba), která je přípravou na nedělní Slavnost Zmrtvýchvstání. Při této vigilii si věřící připomínají vyvedení židů z Egypta, obnovují svůj vlastní křest. Od ohně se zapaluje velikonoční svíce – paškál – symbol zmrtvýchvstalého Krista.V neděli se pak slaví slavnostní bohoslužba na památku Ježíšova zmrtvýchvstání v časném svátečním ránu.

Co mohou říci lidem dnes?
Myslím, že Velikonoce jsou svátkem společenství, jsou výzvou k prožití volného času se svými blízkými …obětování se pro druhé (Ježíš, který umřel za všechny lidi) může mít smysl. Máme být vděčni za život, který nám byl dán. Měli bychom se zastavit a uvědomit si, co je důležité v našich životech a jestli se nám tyto důležité hodnoty opravdu daří žít.

Autor: Klára Mrázová

24.4.2011
SDÍLEJ:
KLUCI ZE ZŠ JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ (černé dresy) vyhráli včera okresní finále ZŠ v házené. V semifinále zdolali vrstevníky  z  devítiletky TGM (v modrém) 5:4.

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Házenkáři učinili z poháru s Duklou parádní podívanou

Rokycany – Třetí kolo Českého poháru se v úterním večeru proměnilo v obrovský svátek házené!

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Břasy - Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou a poté z rukou starosty Miroslava Kroce převzal dárek v podobě regionálních potravin a výrobků. 

FOTO: Doprava láká

Mirošov - TřeŤáci z mirošovské devítiletky vyrazili ve středu dopoledne na dopravní hřiště v Rokycanech. Kluci a holky si vyzkoušeli jak samotnou jízdu na kole nebo koloběžce, tak i své znalosti v učebně.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení