Plánovali, že na ně postaví právě traktory a nákladní auta. Týká se to silnice z Plzně na Chotíkov u Globusu a okolí dálničních přivaděčů u Ejpovic. „Ještě ve čtvrtek značky nestály a v pátek ráno mi volali kolegové, že jeli okolo a je tam zákaz vjezdu traktorů. Co si o tom máme myslet?“ ptal se v pátek předseda Krajské agrární komory Plzeňského kraje Jiří Tomec.

Podle informací z krajského úřadu, který umístění značek povoloval, i Ředitelství silnic a dálnic, které je instalovalo, se jedná o obrovskou náhodu. O instalaci asi dvou desítek značek rozhodl krajský úřad na popud policie už v polovině dubna. Značky mají zvýšit bezpečnost a plynulost dopravy a osazují se na silnicích prvních tříd u vjezdu do města. „Než se značení vyrobí, tak to chvilku trvá. Vyšlo to, že se montuje právě v těchto dnech. Ale s protestem zemědělců to nemá vůbec nic společného. Ani jsme o něm nic nevěděli,“ dušuje se ředitel plzeňské pobočky ŘSD Zdeněk Kuťák.

Zemědělci plánovali v pondělí od 9 do 12 hodin vybrané silnice úplně zablokovat a přidají se tak k celorepublikovému protestu, kterým chtějí upozornit veřejnost a především politiky, že se české zemědělství nachází v kritické situaci. „Necháme projet pouze sanity, policisty a hasiče. Počítáme, že u Globusu budeme mít asi třicet vozidel, u Ejpovic tak padesát,“ tvrdil ještě včera dopoledne ředitel Okresní agrární komory Plzeň–sever Jiří Tetzeli.

Nyní není vůbec jisté, jestli se protest na Plzeňsku uskuteční. Za vjezd na silnice s traktory by totiž agrárníci dostali pokuty. „Bude zasedat náš krizový štáb. Můžeme jet klidně třeba do Berouna, ale protestovat budeme,“ nechtěl prozradit podrobnosti Tomec.

„Dopravní policisté budou mít v době akce zvýšený výkon. Jakékoliv protiprávní jednání budou postihovat,“ uvedla mluvčí krajských policistů Pavla Soukupová.

Zemědělci jsou nespokojení hlavně s nízkou výkupní cenou mléka, kvůli které se snižují počty hovězího dobytka. „Výkupní ceny u surového mléka se pohybují mezi 5,50 až 6,50 korunami za kilogram, což je zhruba tři koruny pod výrobní cenou,“ říká Tetzeli.

Agrárníci vidí základní problém v tom, že nové země EU mají nárok na nižší dotace oproti zemím zakládajícím. Jejich výrobky nejsou konkurenceschopné. Podobné protesty zemědělci pořádali několikrát. V dubnu se šinula kolona traktorů a dalších strojů například z Rakové do Rokycan.