Při redakčním testu, který jsme uskutečnili v pondělí v centru Rokycan, by s jistotou takové poranění přežila jen s pomocí dvou lidí z deseti oslovených. Čtyři by zvládli poskytnout první pomoc částečně, zbytek by nejspíš selhal.

„Asi bych zavolal někoho jiného,“ míní čtyřiadvacetiletý Filip. „Ale mně jde o život,“ tvrdí figurantka, ve kterou se pro tu příležitost převtělila ředitelka Oblastního spolku Českého Červeného kříže Rokycany Jana Sudová, která je zároveň zdravotnickým instruktorem laické první pomoci. Filip váhá. „Tak bych to obvázal,“ říká, ale k akci se nemá. Utíkají další cenné minuty, než si vzpomene, že by ránu stlačil prsty. „Umřela bych,“ konstatuje Jana.

Filip neprošel ani při testu první pomoci v bezvědomí. „Dal bych vás do stabilizované polohy na záda,“ říká. „To ale stabilizovaná poloha není,“ namítá figurantka. „Jenže já jsem stabilizovaný na zádech,“ kření se Filip.

Obě situace – tepenné krvácení i bezvědomí – by naopak zvládl muž z Rakové, který si nepřál zveřejnit jméno. Ale ohrozil by při tom vlastní život. „Tepnu bych podvázal v místě, kde je poškozená, nad ránou směrem k srdci. Do rány bych strčil ruku,“ vysvětluje. „Co kdybych byla HIV pozitivní?“ namítá ale Jana s tím, že v první řadě by měl při takovém zákroku použít rukavice nebo aspoň igelitový sáček nebo, když zraněný spolupracuje, jeho vlastní ruku. Muž si ví rady i s člověkem v bezvědomí. „Zaklonil bych mu hlavu, zjistil bych, zda dýchá a položil bych ho na bok,“ popisuje chlapík, který se podle svých slov první pomoc naučil při autoškole.

Když došlo na tepenné krvácení, řada oslovených si nejdříve vzpomněla na škrtidlo. Použili by třeba i tkaničku od bot. „Pokud byste použili škrtidlo, tak dostatečně široké a pružné,“ radí Jana. Optimální první pomoc to ale podle ní není. Jenže jak vypadá tlakový obvaz, na to si vzpomněl málokdo. „Ránu bych přikryl sterilním obvazem a obvázal bych ji,“ myslí si třiačtyřicetiletý Petr Chvojka z Bílé Skály, který by ale zcela správně okamžitě volal číslo 155. „Furt to krvácí,“ stěžuje si Jana a radí mezi krycí a připevňovací vrstvu vložit třeba pevný balíček obvazu jako vrstvu tlakovou. Kde by ale zachránce tento materiál vzal? „Řidiči musejí mít autolékárničku. Obrátila bych se na nějakého šoféra. Nebo je třeba improvizovat,“ radí figurantka Jana.

Na využití tlakových bodů na těle takto poraněného si nikdo nevzpomněl. Žádného z oslovených také nenapadlo chránit se rouškou při případném poskytování dýchání z úst do úst. „Asi bych na to nemyslela, ale řvala bych kolem sebe, abych přivolala pomoc,“ tvrdí Jana Svobodová, která by podle mínění figurantky obě předložené situace celkem zvládla.

Jako ředitelka OS ČČK si ale Jana Sudová myslí, že pro lidi je obecně problém odhodlat se první pomoc poskytnout. „Existují kurzy, školení, besedy na toto téma, které zprostředkovává mimo jiné ČČK. Tyto kurzy jsou zaměřeny na laickou první pomoc. Cílem je zraněného udržet při životě do příjezdu profesionálů, často i holýma rukama. Více informací je možné najít na webu ČČK,“ dodává Sudová, která také může poradit v sídle oblastního spolku v budově bývalého okresního úřadu každou středu od 14.39 do 17 hodin.

Jak se ale mají zachovat nevyškolení lidé? Z pohledu Ivana Borka, který už řadu let působí také jako lékař zdravotnické záchranné služby, je lepší udělat první pomoc špatně než ji neposkytnout vůbec. „Perfektní by bylo, kdyby lidé přesně znali číslo, na které mají volat – 155,“ konstatoval Borek. Tady totiž vyškolení profesionálové poradí laickému zachránci krok za krokem.